V Česku se vloni registrovalo o 19 % méně elektromobilů

Tisková zpráva

6. 1. 2021, Ostrava/Brno

Pravidelná informace zaměřená na registrace nových čistých* osobních vozidel v ČR (pozn. * čistých z pohledu Národního akčního plánu čisté mobility). K údajům uvedeným níže byly využity aktualizované interaktivní sestavy, které jsou veřejně přístupné na stránkách CIVINET www.civinet.cz/cista-mobilita.

Registrace nových čistých osobních vozidel v období leden–prosinec 2021:

  • 3 735 PHEV (plug-in hybrid), 1,81% podíl,
  • 2 646 BEV (bateriové elektrické), 1,28% podíl,
  • 2 259 LPG vozidel (zkapalněný ropný plyn), 1,09% podíl,
  • 851 CNG vozidel (stlačený zemní plyn), 0,41% podíl,
  • 9 FCEV (elektrické s palivovými články).

V průběhu ledna až prosince 2021 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 206 876 nových osobních vozidel, což představovalo meziročně o 3 905 registrací více, tj. +1,9 %. Z uvedeného počtu bylo 2 646 bateriových elektrických vozidel, meziročně o 616 vozidel méně (-19 %). „Téměř pětinový meziroční pokles počtu registrací osobních BEV nás v kontextu vývoje uplynulého roku nepřekvapil. Je potřeba si uvědomit, že v prosinci 2020 došlo ke skokovému nárůstu registrací nově uváděných vozidel na trh – konkrétně se jednalo o 741 bateriových elektrických vozidel Škoda ENYAQ, která byla registrována na Škoda Auto. Za celý uplynulý rok bylo registrováno 738 uvedených vozidel, přestože se jednalo suverénně o nejregistrovanější nový osobní BEV, ani celoroční bilance nevyrovnala tu prosincovou v roce 2020. Druhým nejregistrovanějším BEV byl Hyundai KONA (206) a třetím Tesla Model 3 (201). Podíl BEV na všech registracích v roce 2021 činil 1,3 %, prakticky se jedná o podíl blízký zemím V4, na evropský průměr v tomto ohledu však významně ztrácíme, (pozn. za 1.-3.Q 2021 podíl nových osobních BEV v zemích V4: 1,4 %, v EU: 7,7 %),“ uvádí Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i., (CDV) a dodává: „Přestože registrace bateriových elektrických vozidel téměř o pětinu klesly, téměř o 90 % se meziročně zvýšily registrace plug-in hybridních vozidel, kterých bylo registrováno 3 735, nejčastěji se jednalo o Škoda OCTAVIA (640), Škoda SUPERB (407) a Seat LEON (303). Pokud hovoříme o elektrických vozidlech, je nutné zmínit také elektrická s palivovými články, kterých bylo vloni registrováno 9, z toho 8 Toyota MIRAI a 1 Hyundai NEXO. V souvislosti s elektrickými vozidly s externím dobíjením je často zmiňována veřejná dobíjecí infrastruktura. V České republice bylo registrováno přibližně 9 elektrických vozidel na 1 dobíjecí bod (pozn. informace k 30. 9. 2021). Ve spolupráci s kolegy z Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva dopravy plánujeme v únoru uspořádat tiskovou konferenci k aktuálnímu stavu elektromobility v České republice také v kontextu zemí Evropské unie nad aktualizovanými daty jak z oblasti vozidlového parku, tak dobíjecí infrastruktury.“


V rámci Národního akčního plánu čisté mobility jsou oblastí zájmu také vozidla plynová. „V uplynulých 2 letech se zvyšoval počet registrací LPG vozidel, loňských 2 259 vozidel je historicky vůbec nejvíce. Celých 88 % registrací LPG vozidel si připsala značka Dacia. Opačný, sestupný, trend registrací pozorujeme u CNG vozidel, loňských 851 vozidel bylo nejméně za 8 let, 78 % registrací si připsala Škoda,“ doplňuje Ing. Lukáš Kadula z CDV.

Tabulka 1: Počet registrací nových čistých osobních vozidel v období leden-prosinec 2021 podle značky

Na obrázku níže je uveden vývoj registrací nových čistých osobních vozidel v období ledna až prosince.

Obrázek 1: Vývoj registrací nových čistých osobních vozidel v období leden-prosinec

Čistá vozidla dle značky, obchodního označení a paliva

Nejvíce registrací z pohledu čistých vozidel bylo letos evidováno u Dacia DUSTER (1 243 LPG), Škoda OCTAVIA (433 CNG, 640 PHEV), Škoda ENYAQ (738 BEV).

Obrázek 2: Počet registrací nových osobních čistých vozidel v období leden-prosinec 2021

Bateriová elektrická vozidla

V loňském roce bylo v ČR evidováno 2 646 nových osobních BEV, meziročně o 19 % méně. Značky Škoda, Volkswagen, Hyundai, Tesla a Mercedes-Benz registrovaly v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních bateriových elektrických vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda ENYAQ, Hyundai KONA, Tesla Model 3, Volkswagen ID.4 a Škoda CITIGO. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

Obrázek 3: Vývoj registrací nových osobních BEV v období leden-prosinec

Plug-in hybridní vozidla

V loňském roce bylo v ČR evidováno 3 735 nových osobních PHEV, meziročně o 89 % více. Škoda, Mercedes-Benz, Seat, BMW a Volvo – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních plug-in hybridních vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Škoda SUPERB, Seat LEON, Mercedes-Benz GLE a Toyota RAV4. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

Obrázek 4: Vývoj registrací nových osobních PHEV v období leden-prosinec

Elektrická vozidla s palivovými články

V loňském roce bylo v ČR evidováno 9 nových osobních FCEV, 8x Toyota MIRAI a 1 Hyundai NEXO. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

Obrázek 5: Vývoj registrací nových osobních FCEV v období leden-prosinec

Vozidla na zkapalněný ropný plyn

V loňském roce bylo v ČR evidováno 2 259 nových osobních LPG vozidel, meziročně o 76 % více. Dacia, Renault a Fiat – pouze tyto 3 značky registrovaly v uvedeném období v České republice nová osobní LPG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Dacia DUSTER, Dacia SANDERO, Renault CLIO, Renault CAPTUR a Dacia LOGAN. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

Obrázek 6: Vývoj registrací nových osobních LPG vozidel v období leden-prosinec

Vozidla na stlačený zemní plyn

V loňském roce bylo v ČR evidováno 851 nových osobních CNG vozidel, meziročně o 34 % méně. Škoda, Volkswagen, Seat, Audi a Fiat – pouze těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nová osobní CNG vozidla. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Škoda SCALA, Škoda KAMIQ, Volkswagen UP! a Seat IBIZA. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

Obrázek 7: Vývoj registrací nových osobních CNG vozidel v období leden-prosinec

Benzínová a naftová vozidla

Výše uvedené shrnutí se týkalo registrací nových osobních vozidel, která jsou definovaná v Národním akčním plánu čisté mobility. Tato vozidla se v loňském roce stále z pohledu celku podílela na všech registracích „jen“ 4,6 procenty. Nejvíce byla v České republice registrovaná nová osobní benzínová vozidla, následovala ta naftová. Dlouhodobý vývoj podílu jednotlivých paliv na registracích nových osobních vozidel je uveden v následujícím grafu, ze kterého je zřejmé, že v loňském roce byl evidován historicky druhý nejnižší podíl naftových vozidel, 24,70 %.

Obrázek 8: Vývoj podílu registrací nových osobních vozidel dle druhu paliva v období leden-prosinec

V loňském roce bylo v ČR evidováno 140 805 nových osobních benzínových vozidel, meziročně o 7,4 % více. Škoda, Hyundai, Volkswagen, Kia a Toyota – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních benzínových vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda FABIA, Škoda KAMIQ, Hyundai i30, Škoda SCALA a Škoda KAROQ. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

Obrázek 9: Vývoj registrací nových osobních benzínových vozidel v období leden-prosinec

V loňském roce bylo v ČR evidováno 51 101 nových osobních naftových vozidel, meziročně o 15,2 % méně. Škoda, Volkswagen, Mercedes-Benz, Ford a BMW – těchto 5 značek registrovalo v uvedeném období v České republice nejvíce nových osobních naftových vozidel. Nejvíce registrací si připsaly modely Škoda OCTAVIA, Škoda KODIAQ, Škoda SUPERB, Škoda KAROQ a Ford TOURNEO CUSTOM. Vývoj registrací je k dispozici v grafu, detaily pak v interaktivní sestavě zde.

Obrázek 10: Vývoj registrací nových osobních naftových vozidel v období leden-prosinec

CIVINET: Data z čisté mobility na jednom místě

Na webu CIVINET www.civinet.cz/cista-mobilita jsou zveřejněny informace a aktuální analýzy vozidlového parku a infrastruktury, díky nimž lze sledovat rozvoj čisté mobility v Česku i v Evropské unii. Informace jsou členěny jak z pohledu EU, detailněji pak v rámci České republiky. Data jsou pravidelně aktualizována Centrem dopravního výzkumu, v. v. i., ve spolupráci s Ministerstvem dopravy.

Interaktivní sestavy:
REGISTRACE NOVÝCH OSOBNÍCH VOZIDEL V ČR (aktualizace k 31.12.2021)
REGISTRACE NOVÝCH OSOBNÍCH VOZIDEL V EU (aktualizace k 30.9.2021)
REGISTRACE VŠECH ČISTÝCH VOZIDEL V ČR DLE NAP ČM (aktualizace k 30.9.2021)

Zdroj vstupních dat: SDA/Centrální registr vozidel, MD
Grafy a tabulky: CDV
Odkaz: https://www.civinet.cz/cista-mobilita/

Kontakt

Ing. Lukáš Kadula
+420 778 888 359, lukas.kadula@cdv.cz
Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., Líšeňská 33a, 636 00 Brno

Tento článek byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací.