Elektrická nákladní vozidla v EU rostou o 50 %, čeští dopravci žádali o dotace za 359 milionů korun

Registrace elektrických nákladních vozidel v EU vzrostly za první tři čtvrtletí roku 2026 meziročně o 49,8 %. V Česku bylo registrováno 96 nových vozidel a dopravci podali 128 dotačních projektů v hodnotě 358,5 milionu korun.

2. listopadu 2026, Brno

Evropský trh s elektrickými užitkovými vozidly během prvních devíti měsíců roku 2026 výrazně rostl. Největší dynamiku zaznamenala elektrická nákladní vozidla, jejichž registrace meziročně vzrostly téměř o 50 %. Růst pokračoval také u elektrických dodávek a elektrobusů, které si zároveň udržely nejvyšší tržní podíl ze sledovaných kategorií. V České republice bylo registrováno 96 nových elektrických nákladních vozidel a zájem dopravců o dotační podporu potvrdilo 128 projektů v celkové hodnotě 358,5 milionu korun. Vyplývá to z aktuálních dat webu cistadoprava.cz, zpracovaných na základě statistik Evropského sdružení výrobců automobilů.

V období leden-září 2026 bylo v EU registrováno celkem 151 691 lehkých užitkových elektromobilů, což představuje meziroční nárůst o 38,2 % a tržní podíl 14,1 %. Počet nových elektrických nákladních vozidel vzrostl o 49,8 % na 12 873 kusů (podíl 5,3 %). Elektrobusy zaznamenaly zvýšení dodávek o 37,6 % na 8 633 vozidel, přičemž jejich podíl na trhu dosáhl 26,4 %.

V České republice bylo registrováno 1 748 nových lehkých užitkových elektromobilů, 96 elektrických nákladních vozidel a 49 elektrobusů.

Alokace podpory elektromobility pro české dopravce se snížila na 400 mil. Kč

Elektrické dodávky si na českém trhu postupně nacházejí stále výraznější místo. Za prvních devět měsíců letošního roku jich bylo registrováno 1 748, což představuje meziroční nárůst o 75 %. Zatímco loni tvořily 6,9 % nových registrací lehkých užitkových vozidel, letos už jejich podíl dosáhl 10,9 %. Nejde tedy jen o růst absolutních počtů, ale také o posilování jejich postavení v celém segmentu.

Pozitivní vývoj je patrný také u dalších kategorií. Počet nově registrovaných elektrobusů se více než zdvojnásobil, z loňských 21 na letošních 49 vozidel. U elektrických nákladních vozidel evidujeme nárůst z 90 na 96 kusů. Zejména u nákladní dopravy je elektrifikace zatím na začátku, přesto už vidíme, že bezemisní pohony postupně pronikají i do segmentů, kde jsou nároky na provozní využití vozidel a jejich ekonomiku výrazně vyšší.

Pavel Havránek, ředitel Divize mobility a bezpečnosti Centra dopravního výzkumu

V České republice je aktuálně v provozu více než 5,4 tisíce bateriových elektrických lehkých užitkových vozidel, 322 elektrických nákladních vozidel a 295 elektrobusů. „Samotný růst počtu registrací ale k plošnějšímu rozšíření elektromobility stačit nebude. Zásadní roli bude hrát především rozvoj odpovídající dobíjecí infrastruktury, předvídatelnost legislativního prostředí a ekonomická dostupnost těchto technologií pro dopravce. Důležitým nástrojem podpory byla také výzva Modernizačního fondu TRANSCom, která umožňovala získat prostředky na pořízení elektrických nákladních vozidel i související neveřejné dobíjecí infrastruktury,“ uzavírá Havránek.

Ve výzvě TRANSCom č. 2/2025 bylo původně k dispozici 960 milionů Kč a příjem žádostí měl probíhat až do konce listopadu 2026. V průběhu října však došlo ke snížení alokace na 400 milionů korun a současně ke zkrácení termínu pro podávání žádostí do 28. října 2026. Ke dni 27. října 2026 bylo podáno 128 projektů v hodnotě 358,5 milionu Kč. Bližší informace jsou k dispozici zde.

Na podporu další elektrifikace nákladní dopravy navazuje také nová výzva č. 47 v rámci Operačního programu Doprava 2021–2027, kterou Ministerstvo dopravy vyhlásilo 29. října 2026. Zaměřuje se na výstavbu rychlodobíjecí infrastruktury pro nákladní vozidla a disponuje alokací 650 milionů korun z Fondu soudržnosti. Žadatelé mohou získat podporu až do výše 80 % způsobilých výdajů na vybudování dobíjecích parků podél hlavní sítě TEN-T, v městských uzlech TEN-T nebo na zabezpečených a chráněných parkovacích plochách. Příjem žádostí bude zahájen 16. listopadu 2026 a potrvá do 29. ledna 2027. Výzva tak rozšiřuje možnosti podpory bezemisní nákladní dopravy o budování infrastruktury pro její každodenní provoz.

Lehké užitkové vozy: elektrifikace roste o 38,2 %, podíl 14,1 % (V4: vede Maďarsko s 13,3 %)

Celkový trh lehkých užitkových vozidel v EU během prvních devíti měsíců roku 2026 stagnoval na přibližně 1,073 mil. registrovaných vozidel. Naftové motorizace nadále zůstávají dominantní volbou, přestože jejich registrace meziročně klesly (−4,3 %) na 839 tis. vozidel. Jejich tržní podíl se tak snížil na 78,1 % (z 81,7 % v Q1-Q3 2025).

Výraznou dynamiku naopak vykazují elektricky nabíjené dodávky, jejichž registrace vzrostly o 38,2 %. Jejich podíl na trhu se zvýšil na 14,1 % (z 10,2 % ve stejném období loňského roku). Pokles zaznamenaly benzínové modely, a to o 19,8 %, čímž jejich podíl klesl na 3,7 % (z 4,6 %).

Růst o 35,6 % evidují také hybridní dodávky, jejich význam na trhu však zatím zůstává omezený – tvoří přibližně 3,4 % všech registrací v EU.

  • TOP E-LUV Q1-Q3 2026: Nizozemsko 84,3 %, Dánsko 43,8 %, Švédsko 32,2 %

  • V4: Maďarsko 13,3 %, Česko 10,9 %, Slovensko 10,4 %, Polsko 4,9 %

V Česku vzrostl celkový trh lehkých užitkových vozidel o 11 % na 16 059 kusů, registrace elektrických verzí vzrostly na 1 748 vozidel (1 485 bateriových elektromobilů a 263 plug-in hybridů). Jejich podíl tak dosáhl 10,9 %. Aktuálně je na českých silnicích v provozu 5 403 lehkých užitkových bateriových elektromobilů. Nejvíce z nich je registrováno v hlavním městě Praze (1 840), nejzastoupenějšími značkami jsou Toyota (952 vozidel), Mercedes-Benz (684) a Ford (655).

Nákladní vozidla: elektrifikace roste o 49,8 %, podíl 5,3 % (V4: vede Česko s 1,3 %)

Registrace nových nákladních vozidel v EU během prvních devíti měsíců roku 2026 meziročně vzrostly o 7,5 % na více než 245 tisíc vozidel. Naftové pohony si i nadále udržují dominantní postavení – tvořily 91,7 % všech nově registrovaných nákladních vozidel, přičemž jejich registrace meziročně vzrostly o 6,6 %.

Výrazný růst zaznamenala také elektricky nabíjená nákladní vozidla, jejichž registrace se zvýšily o 49,8 %. Jejich podíl na trhu tak dosáhl 5,3 % (oproti 3,8 % ve stejném období loňského roku).

Hlavními tahouny tohoto růstu byly Německo (+77,2 %), Nizozemsko (+57,5 %) a Francie (+60,2 %), které dohromady představovaly 74 % všech registrací v daném segmentu.

  • TOP E-NA Q1-Q3 2026: Nizozemsko 20,2 %, Švédsko 18,4 %, Řecko 17,1 %

  • V4: Česko 1,3 %, Maďarsko 0,8 %, Polsko 0,7 %, Slovensko 0,6 %

V Česku vzrostl celkový trh nákladních vozidel o 10,2 % na 7 242 kusů, registrace elektrických verzí vzrostly o 6,7 % na 96 vozidel (všechno bateriové elektromobily). Jejich podíl tak dosáhl 1,3 %. Aktuálně je v provozu celkem 322 bateriových elektrických nákladních vozidel kategorií N2 a N3. Nejvíce z nich je registrováno v hlavním městě Praze (110), nejzastoupenějšími značkami jsou Mercedes-Benz (106 vozidel), Toyota (46) a Ford (36).

Autobusy: elektrifikace roste o 37,6 %, podíl 26,4 % (V4: vede Polsko s 32,2 %)

Evropský trh autobusů během prvních devíti měsíců roku 2026 vzrostl o 15,2 % na téměř 33 tisíc registrovaných vozidel. Výrazný růst zaznamenaly zejména elektricky dobíjecí autobusy, jejichž registrace se meziročně zvýšily o 37,6 %. Jejich podíl na trhu tak vzrostl z 22,1 % v prvních devíti měsíců roku 2025 na 26,4 %.

Nejvýraznější růst registrací elektrických autobusů zaznamenala Itálie, která je nyní největším trhem s autobusy v Evropské unii. Počet nově registrovaných elektrických autobusů zde meziročně vzrostl o 116,2 %. Rostly však také registrace autobusů s dieselovým pohonem (+5 %), které si s podílem 58,4 % nadále udržují dominantní postavení na trhu. Registrace hybridních elektrických autobusů se zvýšily o 24 % a jejich tržní podíl dosáhl 6,9 %.

  • TOP E-BUS Q1-Q3 2026: Rumunsko 81,9 %, Nizozemsko 74,9 %, Dánsko 64 %

  • V4: Polsko 32,2 %, Slovensko 18,5 %, Maďarsko 8,4 %, Česko 6,6 %

V Česku vzrostl celkový trh autobusů o 24,4 % na 740 kusů, registrace elektrických verzí vzrostly na 49 vozidel (46 bateriových elektromobilů a 3 plug-in hybridy). Jejich podíl tak dosáhl 6,6 %. Celkový počet bateriových elektrobusů v provozu dosáhl 295 vozidel. Nejvíce z nich je registrováno v Moravskoslezském kraji (60), přičemž nejzastoupenějšími značkami jsou SOR (133 vozidel), Škoda (44) a Solaris (41).

Projektový web cistadoprava.cz je realizován s finanční podporou Ministerstva dopravy poskytovanou v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací a s finanční podporou komerčních partnerů, jimiž jsou Pražská energetika, a. s., ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. – BENZINA, odštěpný závod, a E.ON Drive Infrastructure CZ s.r.o.

Zdroj vstupních dat: Evropské sdružení výrobců automobilů, Ministerstvo dopravy, Svaz dovozců automobilů

Texty a obrázky: Centrum dopravního výzkumu, cistadoprava.cz

Kontakt

Ing. Lukáš Kadula, MBA, +420 778 888 359, lukas.kadula@cdv.gov.cz Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Technologická 375/3, 708 00 Ostrava (kancelář), Líšeňská 33a, 636 00 Brno (sídlo)

Ke stažení

TZ - EU trh s užitkovými elektromobily (1-9-2026) (DOCX; 61.17 KB)

Použití cookies

Soubory cookies používáme pro analýzu návštěvnosti a marketingové účely. Informace o tom, jak používáte naše webové stránky, poskytujeme s vaším souhlasem také třetím stranám, které nám poskytují analytické a marketingové nástroje. Třetí strany mohou tyto informace kombinovat s osobními údaji, které od vás získaly, a následně je mohou předávat mimo EU.

Nastavení cookies

Zvolte si, jaké cookies preferujete. Informace o tom, jak cookies zpracováváme naleznete v Prohlášení o používání cookies.

Technické cookies

Cookies tohoto typu jsou povinné a není tedy možné je vypnout. Jsou nezbytné k tomu, aby webové stránky správně fungovaly.

Analytické cookies

Prostřednictvím těchto souborům cookies můžeme analyzovat a vyhodnotit chování návštěvníků webu. Díky tomu můžeme naše webové stránky vylepšovat a přizpůsobovat vašim potřebám.

Povolit všechny cookies Povolit vybrané