Elektrické motocykly na veletrhu MOTOSALON 2024

Tisková zpráva

1. března 2024, Brno

Ve dnech 29. 2. – 3. 3. 2024 probíhá na brněnském výstavišti mezinárodní veletrh motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení MOTOSALON 2024. Motocykly jsou u nás velmi populární, v Česku je jich registrováno více než 1,3 milionu, z toho téměř 10 tisíc elektrických, jejich podíl tak tvoří 0,75 % - viz zpráva V Česku je v provozu deset tisíc elektrických motocyklů, loni jich přibylo přes sedmnáct set. Web Čistá doprava přináší ve fotogalerii ochutnávku elektrických motocyklů, které lze v Brně shlédnout.

Na veletrhu očekávatelně dominují benzínové motocykly, nicméně už i tradiční značky začínají do elektromobility postupně pronikat. „Kawasaki v premiéře představuje svoji novinku – elektrický motocykl Z e-1, který má dvě vyjímatelné baterie, disponuje funkcí E-BOOST a režimem WALK vč. zpětného chodu, je schopen vyvinout maximální rychlost 99 km/h a dojezd až 72 km. Na stánku Yamahy je k vidění stylový elektrický skútr NEO's, který je standardně dodáván s jednou baterií a je vybaven konektorem a krytem pro volitelnou druhou baterii, která může prodloužit dojezd na přibližně 68 km. Elektrický skútr Honda EM1 e: je speciálně navržen pro městský provoz a bude v první fázi nabízen výhradně na operativní leasing. BMW CE 02 s originálním designem a dojezdem 95 km lze řídit od 15 let s řidičským oprávněním skupiny AM. Nezaměnitelnou Vespu Elettrica lze pořídit s max. rychlostí 45 nebo 70 km/h, Piaggio 1 pak reprezentuje novou generaci elektrických skútrú pro městskou mobilitu, kdy dojezd dle zvolené verze dosahuje 55 až 85 km,“ uvádí Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu a dodává: „V Brně jsou k vidění např. také elektrické motocykly od značek Stark, Segway a Raceway, ale nejen ty. Na veletrhu jsou i zajímavé mobilní nabíjecí stanice vč. příslušenství v podobě fotovoltaických panelů.“

Fotogalerie elektrických motocyklů:

Při slavnostním zahájení z úst řečníků opakovaně rezonovala bezpečnost silničního provozu. A právě BESIP a Policie ČR má na společném stánku v pavilonu F (číslo 207) připraveno mnoho zajímavých aktivit jak pro dospělé, tak pro děti. „Návštěvníci se zde budou moci dozvědět nejen pravidla bezpečné jízdy na motorce, ale například i to, na co se zaměřit při kontrole motocyklu po zimě. Účast přislíbilo i mnoho zajímavých hostů, jak vášnivých motorkářů, tak odborníků na bezpečnost. Na programu budou také soutěže a kvízy pro motoristickou veřejnost,“ vysvětluje Tomáš Neřold, vedoucí BESIP.

Víte, že webová aplikace Dopravní nehody v ČR umožňuje velmi snadno zjistit mj. nehodovost motocyklistů? Tak např. následky nehod motocyklistů v jednotlivých dnech a hodinách – viz tabulka. Pravidelně aktualizovaná data jsou k dispozici na webu https://nehody.cdv.cz/.

Tab. 1 Následky nehod motocyklistů v letech 2021-2023

Přihlásit se k odběru novinek z webu Čistá doprava lze zde.

Zdroj vstupních dat: BVV Veletrhy Brno, BESIP, Dopravní nehody v ČR
Texty a obrázky: Centrum dopravního výzkumu, www.cistadoprava.cz

Kontakt
Ing. Lukáš Kadula
+420 778 888 359, lukas.kadula@cdv.cz
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., Líšeňská 33a, 636 00 BrnoCentrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a,
636 00 Brno
Sociální sítě

Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.