Predikce úspor emisí ze silniční dopravy do roku 2030 dosažených aplikací vybraných daňových a poplatkových nástrojů

Emise ze silniční dopravy a jejich možná redukce. Zajímavé téma, které bylo předmětem workshopu konaném na Ministerstvu dopravy s názvem "Predikce úspor emisí ze silniční dopravy do roku 2030 dosažených aplikací vybraných daňových a poplatkových nástrojů". Prezentovaly se zde výsledky tříletého projektu podpořeného Technologickou agenturou České republiky v programu Prostředí pro Život.

Setkání se zúčastnilo více jak 30 zástupců měst, odborné veřejnosti a také státní správy jako třeba Jan Bezděkovský za Ministerstva dopravy, Jiří Hromádko za Ministerstvo životního prostředí a Martin Voříšek z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Za Provozně ekonomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně se zapojili Petr David a Břetislav Andrlík, z Charles University Environment Centre to byli Vojtěch Máca, Lukas Recka, Vědunka Kopečná, z Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze /FFÚ/ Milan Ščasný a za Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Leoš Pelikán. Ti všichni prezentovali výsledky z oblasti účinnosti jednotlivých ekonomických nástrojů nebo jejich kombinací na obnovu vozového parku, případně změnu dopravního módu a dále výsledného vlivu změn v roce 2030 na snížení emisí NOx ze silniční dopravy.

Workshop uzavírala zajímavá diskuze, kterou spustilo vyjádření zástupců všech zúčastněných ministerstev o plánovaném využití prezentovaných výsledků svými rezorty.

Více o projektu lze najít zde.

Prezentaci Leoše Pelikána přikládáme níže k dispozici.

Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a,
636 00 Brno
Sociální sítě

Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.