Externí novinky

Odkazy na aktuální novinky související s čistou dopravou.

Jako vyměnit baterii v aku vrtačce. Rohlík začne jezdit s elektroauty, co jsou „nabitá“ za 3 minuty
Online supermarket Rohlík nasadí do ostrého provozu automobily české společnosti BattSwap s technologií rychlé výměny baterií. V garáži na okraji Prahy se vaří budoucnost kurýrní dopravy. Vybitý elektromobil tu jsou schopni plně „nabít“ za tři minuty. Jak? Zakladatel společnosti BattSwap Radek Janků usedá za volant kompaktního užitkového vozu, jehož baterie hlásí nabito na necelých 50 procent. S autem najede na jednoduchou kovovou plošinu, u které stojí velký plechový kontejner, v němž se dobíjí další baterie… a pak stačí pár chvil a rychlých pohybů a ukazatel hlásí plně nabito. Právě tato technologie zaujala online supermarket Rohlík, který ji chce brzy nasadit do ulic Prahy.
Zdroj: cc.cz (CZ, 26. 7. 2024)
KLM a ZeroAvia plánují demonstrační let s nulovými emisemi pomocí kapalného vodíku
ZeroAvia, výrobce specializující se na elektrické letecké motory, a KLM Royal Dutch Airlines plánují první předváděcí let s kapalným vodíkem na rok 2026 – nejen jako okružní cestu kolem letiště, ale mezi dvěma různými letištními lokalitami.
Zdroj: klm.com (EN, 24. 7. 2024)
Mnohamiliardová investice onsemi přinese víc studijních míst a promění Rožnov
Rozšíření výroby čipů společnosti onsemi v Rožnově pod Radhoštěm za bezmála 50 miliard korun přinese řadu podstatných změn. Technické vysoké školy navýší kapacitu, zlínská univerzita otevře nový studijní obor. Výrazné proměny se dočká také Rožnov, který chystá čtyřicítku projektů celkově za miliardu korun.
Zdroj: idnes.cz (CZ, 22. 7. 2024)
Škoda Elroq ujede na jedno nabití až 560 km
Škoda zveřejnila první oficiální snímky svého nového elektrického modelu Elroq v maskovací fólii a poskytla první klíčové údaje. Plně elektrické kompaktní SUV oslaví světovou premiéru na podzim 2024. Škoda oznámila čtyři varianty pohonu pro Elroq, které - stejně jako u Enyaqu - nesou kódy 50, 60, 85 a 85x. Tisková zpráva uvádí u největší baterie dobu nabíjení z 10 na 80 procent 28 minut - a špičkový nabíjecí výkon 175 kW.
Zdroj: skoda-storyboard.com (EN, 1. 7. 2024)
VW a SAIC vyvinou dva nové modely elektromobilů
Volkswagen a SAIC podepsaly v rámci svého čínského společného podniku řadu dohod o technické spolupráci na nových produktech. Ty zahrnují vývoj dvou plně elektrických modelů a tří plug-in hybridních modelů v Číně a Německu, které budou uvedeny na trh od roku 2026. Chen Hong, předseda představenstva společnosti SAIC Motor, který je zároveň tajemníkem stranické komise nenechal nikoho na pochybách o politickém rozměru: "Čínský automobilový průmysl dokončuje změnu role z "následování" na "souběžný běh" a poté na "vedoucí"."
Zdroj: saicmotor.com (CN, 27. 6. 2024)
Studie CAM: BMW je nejinovativnější výrobce automobilů na světě
Centrum automobilového managementu (CAM) představilo svůj nový žebříček světových automobilek. Přestože BMW obsadilo první místo, celkovými vítězi jsou čínští výrobci OEM. Pět z deseti nejinovativnějších automobilových skupin pochází z Číny. Tento podíl pokračuje i nadále. Podle žebříčku CAM se čínské automobilky v letošním roce podílejí na celosvětové inovační síle rekordními 46 procenty. Naopak německé automobilky z hlediska podílu inovační síly ztrácejí. V roce 2019 se na inovacích podílely 45 procenty – nyní jejich podíl činí pouze 23 procent. Důvodem je rychlost. CAM poukazuje na to, že němečtí výrobci OEM měli o 8 procent více inovací než loni, ale to není nic ve srovnání s Číňany. Ve stejném období se počet inovací čínských výrobců zvýšil o 32 procent.
Zdroj: electrive.com (EN, 28. 6. 2024)
Hydrovolt investuje do kapacity recyklace baterií ve Francii
Hydrovolt přijal konečné investiční rozhodnutí o rozšíření svého podnikání do Francie prostřednictvím zřízení recyklační kapacity umístěné v Hordainu v srdci severofrancouzského bateriového údolí. Hydrovolt již provozuje jeden z největších evropských závodů na recyklaci baterií pro elektromobily v norském Fredrikstadu. Když nyní společnost rozšiřuje své podnikání do Francie, vychází z cenných zkušeností a existujících recyklačních aktivit v Norsku. Severní Francie je zvolena jako preferovaný vstupní region, protože je rostoucím centrem pro hodnotový řetězec baterií. Tato oblast již přilákala čtyři velké investice do gigatovárny na baterie, z velké části díky poloze regionu, kvalifikované pracovní síle a průmyslové a automobilové tradici.
Zdroj: hydrovolt.com (EN, 2. 7. 2024)
„DRivE“: PEM testuje plánování trasy pro elektrické tucky v reálném provozu
Katedra výrobního inženýrství komponentů pro elektromobilitu (PEM) Univerzity RWTH Aachen zahájila společně s mnoha partnery pilotní fázi výzkumného projektu DRivE, který financuje německé Spolkové ministerstvo pro digitální technologie a dopravu. Software pro zajištění bezpečného plánování trasy na palubě bateriového elektrického nákladního automobilu od cášské logistické společnosti Hammer bude nyní dva měsíce testován na silnici. Řešení naprogramované speciálně pro tento projekt bude zohledňovat zbývající dojezd a dostupná nabíjecí místa.
Zdroj: pem.rwth-aachen.de (EN, 1. 7. 2024)
Geely uvádí na trh novou baterii LFP s rychlým nabíjením a hustotou energie 192 Wh/kg
Baterie Aegis Short Blade je novou generací vyvinuté baterie Geely Auto s nejlepší výdrží, rychlostí nabíjení a bezpečností ve své třídě, uvedla společnost. Má hustotu energie 192 Wh/kg a životnost až 3 500 cyklů, což odpovídá ujetí 1 milionu kilometrů s minimálním dopadem na dojezd. Při okolní teplotě -30 °C klesla průměrná výdrž kapacity baterií s dlouhými čepelemi na 78,96 %, zatímco baterie Aegis Short Blade si zachovala 90,54 % své kapacity. Baterie bude nejprve použita v plně elektrickém modelu SUV Geely řady Galaxy E5.
Zdroj: cnevpost.com (EN, 27. 6. 2024)
Cla na čínské elektromobily ohrozí snahu Evropy snižovat emise CO2, ukazuje analýza ING
Dodatečná prozatímní cla, která chce Evropská unie zavést na dovoz elektromobilů z Číny, by mohla zpomalit dosažení cíle sedmadvacítky výrazně snížit emise CO2. Opatření totiž sníží dostupnost bateriových automobilů, aniž by zabránilo v zaplavení trhu čínskými produkty. Dospěla k tomu analýza, kterou ve středu zveřejnila nizozemská banka ING.
Zdroj: euractiv.czm (CZ, 20. 6. 2024)
Americký výrobce čipů onsemi oznámil investici přes 40 miliard Kč do expanze závodu v Rožnově pod Radhoštěm
Americká společnost onsemi sídlící v Arizoně plánuje rozšířit výrobu čipů v Rožnově pod Radhoštěm a investovat zde okolo 2 miliard dolarů, což představuje více než 44 miliard korun. Společnost onsemi, světový lídr v oblasti polovodičových komponentů, se rozhodla pro tuto významnou expanzi, aby zvýšila produkci pokročilých čipů na bázi karbidu křemíku. Tyto čipy jsou klíčové pro automobilový průmysl, zejména pro elektromobily, kde přispívají ke zvýšení dojezdu a efektivity vozidel.
Zdroj: czechinvest.org (CZ, 20. 6. 2024)
BYD a CATL letos uvedou na trh baterie s rychlým nabíjením 6C
Společnost BYD uvede v druhé polovině roku na trh lithium-železo-fosfátovou baterii Blade 2.0, která bude podporovat nabíjení rychlostí 6C. Společnost CATL plánuje do konce roku uvést na trh baterii Qilin 2.0, která má rovněž chemický složení LFP, s rychlonabíjením 6C. C znamená násobek nabíjení baterie a 6C znamená "šestinásobek kapacity". Například pokud máte baterii s kapacitou 1000 mAh, můžete ji nabíjet proudem 6000 mA. Když to zjednodušíme, rychlost nabíjení nám říká, kolikrát lze baterii plně nabít za jednu hodinu. V případě rychlosti nabíjení 6C je to šestkrát. Teoreticky tedy můžete při rychlosti nabíjení 6C nabít celou baterii za 10 minut. Analogicky lze baterii 5C plně nabít pětkrát za jednu hodinu, takže mít plnou baterii by trvalo 12 minut.
Zdroj: carnewschina.com (EN, 13. 6. 2024)
Záchrana pro lokálky? Stadler vyvíjí vozidlo pro regionální tratě, pojede na baterie či vodík
Výrobce kolejových vozidel Stadler Rail finišuje s vývojem nového vozidla označené jako RS Zero. Nabízet ho bude v jednočlánkové, nebo dvoučlánkové verzi. Míří s ním hlavně mezi dopravce obsluhující regionální tratě. Samotné vozidlo, které má být nástupcem motorového vozu RegioShuttle RS1, představí jako prototyp letos v září na veletrhu InnoTrans v Berlíně. Nová vozidla budou v nabídce pouze s pohonem na baterie, nebo vodík, bude tedy zcela bezemisní, případně budou oba pohony kombinovat. O dieselové verzi firma neuvažuje. Kapacita bude 70–150 míst podle konfigurace.
Zdroj: zdopravy.cz (CZ, 14. 6. 2024)
BMW a Pirelli společně vyvíjejí inovativní zimní pneumatiku
Zimní pneumatika navržená tak, aby poskytla čistě elektrickým vozům až o 50 kilometrů delší dojezd, je nyní uvedena na trh jako výsledek spolupráce mezi BMW Group a Pirelli na nové pneumatice pro plně elektrické BMW i7. Nová pneumatika vyvinutá německou automobilkou a italským výrobcem pneumatik má čelit obvyklým nevýhodám zimních pneumatik. Vyšší dojezd je způsoben technologickým pokrokem provedeným Pirelli P Zero Winter 2 v oblasti dezénu a směsi běhounu. Nová pneumatika bude k dispozici od srpna 2024. Cílem obou partnerů je zavést tuto novou technologii pneumatik v dalších budoucích modelech BMW.
Zdroj: bmwgroup.com (EN, 4. 6. 2024)
EU uvalí na čínské elektromobily dodatečná cla ve výši až 38 %
Evropská komise oznámila výrobcům automobilů, necelý měsíc poté, co Washington čtyřnásobně zvýšil cla na čínské elektromobily na 100 %, že od července uvalí na dovážené čínské elektromobily dodatečná cla ve výši až 38,1 %, což Čína označila za protekcionistický krok. Tento krok přichází v době, kdy evropští výrobci automobilů čelí výzvě v podobě přílivu levnějších elektromobilů od čínských konkurentů. Akcie některých největších evropských výrobců automobilů, kteří velkou část svých prodejů realizují v Číně, klesly kvůli obavám z čínské odvety. Na některé z nich, jako například BMW, se nyní budou vztahovat cla i na jejich elektromobily vyrobené v Číně a prodávané v Evropě.
Zdroj: reuters.com (EN, 12. 6. 2024)
Prime Lithium chce v Německu vyrábět lithium pro elektromobily
Prime Lithium, dceřiná společnost Deutsche Rohstoff AG založená v roce 2021, chce vyrábět vysoce kvalitní lithium pro 500 000 EV ročně v chemickém parku Stade u Hamburku v Německu. Společnost chce do konce roku 2025 na místě realizovat pilotní závod a do roku 2030 se stát „klíčovým hráčem v evropském hodnotovém řetězci baterií“. Společnost chce optimalizovat „proces vyluhování sody“ před výrobou, aby bylo dosaženo co nejvyšší a stálé kvality.
Zdroj: electrive.com (EN, 10. 6. 2024)
InoBat zahajuje výrobu bateriových článků na Slovensku
InoBat, slovenská společnost, která se věnuje vývoji a výrobě inovativních baterií pro elektromobily, oznámila další významný milník. Úspěšně byly vyrobeny první baterie s označením „made in Slovakia“. Současně společnost získala všechny potřebné certifikace a zahájila výrobu prvních vysoce výkonných článků. Zahájením výroby ve Voderadech se Slovensko připojuje ke Švédsku, Norsku, Německu a Francii jako pátá evropská země schopná vyrábět certifikované bateriové články s evropským know-how. Voderady slouží jako zásadní katalyzátor přechodu z pouhé montovny do centra inovací.
Zdroj: inobat.eu (EN, 22. 4. 2024)
Na tratích v Moravskoslezském kraji budou jezdit nové bateriové vlaky
České dráhy a domácí firma Škoda Group uzavřely v uplynulých dnech kontrakt na dodání prvních duálních elektricko-bateriových vlaků určených pro českou železnici. Celkem 15 nových vlaků bude jezdit na tratích Moravskoslezského kraje. Výrobce byl vybrán v otevřeném tendru. Výrobce má zhruba polovinu nových jednotek dodat nejpozději do 29 měsíců od podpisu kontraktu a další pak v následujících měsících. Nejméně 7 vlaků tak bude k dispozici nejpozději v listopadu 2026. Hodnota kontraktu je 3,5 miliardy Kč.
Zdroj: patriotmagazin.cz (CZ, 11. 6. 2024)
Dobíječek pro elektromobily má Česko dost, chybí spíš auta, říká pověřenec pro čistou mobilitu
Dálnice a města. To jsou hlavní priority, kde mají vznikat tisíce dobíjecích stanic pro elektromobily. Ministerstvo dopravy totiž od letoška přerozděluje pět miliard korun z evropských dotací, od kterých si slibuje přes deset tisíc nových dobíjecích bodů do roku 2028. Nyní jich je čtyři a půl tisíce. „Lidé ze všech stran slyší, že je dobíječek málo, čímž poté zdůvodňují, proč si elektromobil nechtějí pořídit. Je to ale mýtus. Například podíl vysoce výkonných stanic je v Česku podstatně vyšší než na Západě,“ říká Jan Bezděkovský, pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu.
Zdroj: e18.cz (CZ, 28. 5. 2024)
Vyrobit elektromobil bude levnější než auto se spalovacím motorem
Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných aut se spalovacím motorem. Podle společnosti Gartner se tak stane dřív, než se dosud očekávalo. Důvodem jsou inovativní výrobní postupy a snížení cen baterií. Toyota se nedávno dohodla s Panasonicem jako spoluvlastníkem výrobce baterií Primearth EV Energy (PEVE) na zvýšení svého podílu na 100 procent. PEVE se tak stane dceřinou společností Toyoty, což urychlí hromadnou výrobu různých typů baterií pro elektrické vozy.
Zdroj: toyotalife.cz (CZ, 12. 5. 2024)
Volvo uvede první nákladní vozy se spalovacími motory na vodík v roce 2026
Švédský výrobce automobilů Volvo dnes oznámil, že v roce 2026 zahájí zákaznické testy nákladních vozidel se spalovacími motory na vodík, přičemž širší uvedení na trh je plánováno na konec desetiletí. Motory budou využívat technologii vysokotlakého přímého vstřikování (HPDI), kdy se před přidáním vodíku vstříkne pod vysokým tlakem malé množství zážehového paliva, které motor nastartuje. Palivo pro startování motoru by mělo představovat pouze 5 % celkové spotřeby paliva.
Zdroj: volvotrucks.com (EN, 27. 5. 2024)
Japonský železniční provozovatel plánuje vlaky na vodík z kapalného organického nosiče vodíku
Společnost JR Central podepsala dohodu se společnostmi Hitachi a Eneos o využití H2 získaného z metylcyklohexanu namísto nafty na svých neelektrifikovaných tratích. MCH (C7H14) by se nakládal do vlaků, kde by se z něj pomocí palubního dehydrogenačního systému získával H2, který by se pak používal k pohonu palivového článku nebo vodíkového motoru. Součástí dohody je vývoj technologie pro extrakci H2 z MCH za jízdy.
Zdroj: hydrogeninsight.com (EN, 27. 5. 2024)
Škoda Enyaq Tour 50 vstupuje na český trh s cenou od 899 000 Kč
Škoda Auto uvádí na český trh akční provedení plně elektrického modelu Enyaq. Jeho doporučená prodejní cena začíná na 899 000 Kč včetně DPH a v síti autorizovaných prodejců jej bude možné objednávat do odvolání. Škoda Enyaq Tour 50 představuje vyspělý elektromobil s moderní technikou a bohatou výbavou za mimořádně atraktivní cenu. Dojezd vozu Enyaq Tour s kapacitou baterie 52 kWh činí až 375 km (dle WLTP) a dobijete ho z 10 na 80 % již za 25 minut. Možnost státní podpory pro podnikatele až 200 000 Kč.
Zdroj: skoda-auto.cz (CZ, 21. 5. 2024)
Elektromobily: daňové výhody a pobídky (2024)
Mnoho evropských zemí nabízí fiskální podporu pro stimulaci tržního zavádění elektromobilů, ale tyto daňové výhody a pobídky se značně liší. Aktualizované vydání pro rok 2024 nabízí komplexní pohled na daňové výhody a pobídky pro elektrická vozidla a nabíjecí infrastrukturu ve 27 členských státech EU, na Islandu, v Norsku, Švýcarsku a Spojeném království.
Zdroj: acea.auto (EN, 15. 5. 2024)
Výroba metanolu, obzvlášť z odpadních produktů, láká vědce i investory po celém světě
Metanol je pro chemický průmysl důležitou surovinou, takzvanou platformovou chemikálií, a předpokládá se, že jeho potřeba výrazně poroste. Vědci s ním počítají také jako s látkou pro snadné uchovávání a transport zelené energie. Převedením plynného metanu nebo dokonce vodíku na kapalný metanol by odpadla negativa spojená se skladováním a transportem těchto plynů jako zdrojů energie.
Zdroj: odpady-online.cz (CZ, 15. 5. 2024)
EU potřebuje do roku 2030 8krát více nabíjecích míst ročně, aby splnila cíle CO2
Podle zprávy ACEA rostl prodej elektromobilů v EU v letech 2017 až 2023 třikrát rychleji než instalace nabíjecích stanic. Pokud jde o budoucnost, EU podle odhadů průmyslu potřebuje do roku 2030 osmkrát více dobíjecích míst ročně. V minulém roce bylo v celé EU instalováno něco málo přes 150 000 veřejných dobíjecích míst (v průměru méně než 3 000 za týden), což dosáhlo celkového počtu více než 630 000. Podle Evropské komise by do roku 2030 mělo být instalováno 3,5 milionu nabíjecích bodů. Dosažení tohoto cíle by znamenalo instalaci přibližně 410 000 veřejných nabíjecích bodů ročně (nebo téměř 8 000 za týden) – téměř trojnásobek poslední roční míry instalací.
Zdroj: acea.auto (EN, 29. 4. 2024)
CATL uvádí na trh první lithium-železofosfátovou baterii na světě s dojezdem 1000 kilometrů
První den mezinárodní automobilové výstavy v Pekingu, CATL uvedla na trh první nový produkt lithium-železofosfátových baterií na světě, který kombinuje výdrž 1 000 km a charakteristiky přeplňování 4C – Shenxing PLUS. Díky své mimořádné odolnosti může snadno splnit potřeby každodenního dojíždění, meziměstského cestování a cestování na dlouhé vzdálenosti. Hustota energie bateriového systému poprvé přesáhla hranici 200 Wh/kg a dosáhla 205 Wh/kg, což umožnilo vozidlu dojet více než 1 000 km. Baterie se také rychle nabíjí, dokáže doplnit dojezd na 600 km během 10 minut nabíjení.
Zdroj: m.jrj.com.cn (CN, 25. 4. 2024)
Milence postaví dobíjecí park mezi Malmö a Stockholmem
Milence, společný podnik společností Daimler Truck, Traton Group a Volvo Group pro nabíjení elektrických nákladních vozidel, oznámil své druhé nabíjecí místo ve Švédsku. Nachází se na důležité trase mezi Malmö a Stockholmem. Nová nabíjecí stanice bude postavena na pozemku o rozloze 10 000 metrů čtverečních v Ödeshögu, místě na rušné dálnici E4. Vzdálenost je 260 kilometrů do Stockholmu a 350 kilometrů do Malmö. Nabíjecí uzel se nachází v blízkosti logistického centra, které je právě ve výstavbě. Otevření je plánováno na září 2024.
Zdroj: milence.com (EN, 25. 4. 2024)
Siemens odhalil prototyp megawattového nabíjecího systému
Společnost Siemens Smart Infrastructure dokončila první úspěšné nabíjení 1MW v pilotním projektu, který spojil prototyp nabíjecí stanice MCS od společnosti Siemens a prototyp eTruck pro dálkovou dopravu od dobře zavedeného OEM. Nabíjení MCS může úspěšně přispět k udržitelné dálkové dopravě pro těžká nákladní vozidla. Baterie běžně používané v eTrucks bylo možné nabít z 20 na 80 procent za zhruba 30 minut na vhodné nabíjecí stanici s výkonem kolem jednoho megawattu.
Zdroj: siemens.com (EN, 24. 4. 2024)
Global EV Outlook 2024
Global EV Outlook je každoroční publikace, která identifikuje a hodnotí nejnovější vývoj v oblasti elektrické mobility po celém světě. Je vyvinut s podporou členů iniciativy Electric Vehicles Initiative (EVI). Zpráva zkoumá klíčové oblasti zájmu, jako je nasazení elektrických vozidel a nabíjecí infrastruktury, poptávka po bateriích, investiční trendy a související politický vývoj na velkých a rozvíjejících se trzích.
Zdroj: iea.org (EN, 23. 4. 2024)
Norská transportní společnost si objednala dva obří vodíkové trajekty
Norská transportní společnost si objednala dva trajekty na vodíkový pohon, které uvezou až 120 aut a 599 pasažérů. Lodě by měly být doručeny v roce 2026 a budou nasazeny na nejdelší zdejší trajektovou trať mezi pevninou a souostrovím Lofoty. Lodě s palivovými články o výkonu 6,4 MW budou mít nádrž na stlačený vodík podobně jako např. nákladní auta.
Zdroj: hydrogeninsight.com (EN, 23. 4. 2024)
Společnosti LG a Doosan představily nabíjecího robota
Společnosti Doosan Robotics a LG Electronics společně vyvinuly automatizovanou nabíječku pro elektromobily, kterou obsluhuje robot. Už pár dní je v pilotním provozu ve výzkumném a vývojovém komplexu LG v Soulu. Automatický nabíjecí systém se skládá z kiosku, který je zodpovědný za rozpoznání vozidla a zpracování plateb, a z automatické hlavní nabíječky. Když elektrické vozidlo vstoupí do určené nabíjecí oblasti, je rozpoznáno samostatně instalovanou kamerou, která přenáší informace týkající se vozidla do nabíjecího systému.
Zdroj: kedglobal.com (EN, 16. 4. 2024)
O nákupu elektromobilu uvažuje jen 17 % Čechů
Oproti evropskému průměru Češi méně často uvažují o pořízení elektromobilu nebo elektrokola, kupují nejvíce ojetin a používají nejvíce automobilů se spalovacím motorem. Vyplývá to z průzkumu MOBILITY BAROMETR 2024, jehož výsledky zveřejnila Europ Assistance a kterého se poprvé zúčastnila i Česká republika. Pouze 17 % respondentů z České republiky v průzkumu připustilo, že bude v nejbližším roce uvažovat o pořízení elektromobilu a pouze 13 % o nákupu elektrokola. V jiných zemích je tento podíl často až dvojnásobný. Mezi zájemci o nákup elektromobilu či elektrokola převažují mladí muži, žijící ve městech, bezdětných vztazích a s vyšším rozpočtem na dopravu.
Zdroj: e-flotila.cz (CZ, 16. 4. 2024)
MAN rozšiřuje své portfolio s nulovými emisemi
Výrobce užitkových vozidel MAN Truck & Bus bude prvním evropským výrobcem nákladních vozidel, který uvede na trh malou řadu s motorem na spalování vodíku. Původně plánovaná malá řada přibližně 200 jednotek má být dodána zákazníkům v Německu, Nizozemsku, Norsku, na Islandu a ve vybraných mimoevropských zemích již v roce 2025. „MAN hTGX“, jak bude vozidlo nazváno, nabízí alternativní variantu pohonu s nulovými emisemi pro speciální aplikace, například pro přepravu těžkého zboží –, jako jsou stavební materiály, cisternová doprava nebo doprava dřeva.
Vodíkový pohon je zvláště vhodný pro speciální přepravní úkoly, které vyžadují speciální konfiguraci nápravy nebo kde není místo pro baterii na rámu kvůli potřebě karoserie kamionu práce. MAN hTGX nabízí vysoké užitečné zatížení a maximální dojezd až 600 kilometrů ve svých původně nabízených variantách náprav 6x2 a 6x4. Použitý vodíkový spalovací motor H45, s přímým vstřikováním H2, je založen na osvědčeném dieselovém motoru D38. Má výkon 383 kW nebo 520 k a točivý moment 2500 Nm při 900-1300 ot / min. S vodíkem stlačeným na 700 bar (CG H2) a kapacitou nádrže 56 kg může být vozidlo doplněno za méně než 15 minut. S méně než 1 g CO2 / tkm bude MAN hTGX splňovat kritéria jako „vozidlo s nulovými emisemi“ podle nových plánovaných právních předpisů EU o CO2.
Zdroj: mantruckandbus.com (CZ, 17. 04. 2024)
Evropské výzkumné týmy zvýší životnost baterie pomocí nového nabíjecího protokolu
Vylepšený protokol nabíjení by mohl výrazně prodloužit životnost lithium-iontových baterií. Mezinárodní tým výzkumníků v experimentech našel způsob, jak snížit účinky stárnutí během nabíjení – pouze pomocí nabíjecího protokolu. V současné době protokoly umožňují nabíjení konstantním průtokem proudu. Jak však ukázala studie nejde o nejlepší metodu. Vědci zjistili, že nabíjení vysokofrekvenčním pulzním proudem snižuje účinky stárnutí baterie. Pulzní nabíjení by mohlo přinést mnoho výhod, pokud jde o stabilitu materiálů elektrod a rozhraní a výrazně prodloužit životnost baterií.
Zdroj: helmholtz-berlin.de (DE, 8. 4. 20024)
Údaje EU ukazují, že PHEVs vypouštějí o 350 % více emisí CO2 než testované hodnoty
Plug-in hybridy vypouštějí v reálném provozu o 350 % více emisí CO2 než při laboratorních testech, ukázaly výsledky prvního roku sběru dat EU pomocí palubních monitorů spotřeby paliva.
Zdroj: autonews.com (EN, 10. 4. 2024)
Scania rozšiřuje svou nabídku elektrických nákladních vozidel o další řešení
Společnost Scania pokračuje v rozšiřování nabídky čistě elektrických nákladních vozidel a představuje další elektrická pohonná ústrojí, konfigurace náprav a možná provedení kabiny i řadu řešení pomocného pohonu. Dvě nová elektrická pohonná ústrojí a konfigurace náprav 6x4 pro lepší trakci. Dojezd až 520 km u 29tunových nákladních vozů. Baterie jsou díky ohřevu a chlazení navrženy pro maximální účinnost. Baterie mohou vydržet i 1,3 milionu kilometrů, což odpovídá životnosti vozu. Jejich uhlíková stopa je oproti srovnatelným produktům v odvětví přibližně třetinová, protože se vyrábějí bez použití fosilní elektřiny v severním Švédsku. Společnost Scania zvolila lithium-iontové články prizmatického tvaru, které se montují v Södertälje do bateriových sad o kapacitě 416 nebo 624 kWh, z čehož je přibližně 83 % využitelných.
Zdroj: scania.com (CZ, 9. 4. 2024)
BYD uvede letos na trh novou generaci blade baterie
FinDreams, dceřiná společnost baterií BYD, uvede na trh druhou generaci své blade baterie koncem tohoto roku, možná v srpnu. Jedním z klíčových vylepšení nové baterie bude hustota energie, která by měla dosáhnout 190 Wh/kg. Když byla představena první generace baterie, měla hustotu energie 140 Wh/kg, která se od té doby zvýšila na 150 Wh/kg. Předpokládá se, že blade baterie druhé generace nejen zlepší hustotu energie, ale také optimalizuje velikost, hmotnost a spotřebu energie baterie, čímž dále zlepší dojezd a výkon elektrických vozidel.
Zdroj: carnewschina.com (EN, 8. 4. 2024)
Evropská komise schválila státní podporu závodu na výrobu elektromobilů Volvo na Slovensku
Evropská komise schválila dotace od slovenské vlády ve výši 267 milionů eur pro závod na výrobu elektromobilů Volvo Cars u Košic. Sériová výroba s roční kapacitou 250 000 elektromobilů tam má začít v roce 2026. Podle údajů EU společnost Volvo Cars do projektu investuje 1,2 miliardy eur a vytvoří nejméně 3 300 přímých pracovních míst. Elektromobily mají vznikat na Slovensku na bázi pokročilé verze platformy SPA2. Scalable Product Architecture 2 je čistě elektrická platforma, na rozdíl od SPA, která se používá od roku 2014. Volvo pro výrobní závod objednalo také dva giga lisy o hmotnosti 9 000 tun od italského výrobce Idra . Ty mají výrazně zjednodušit výrobu automobilů.
Zdroj: ec.europa.eu (SK, 8. 4. 2024)
CATL a Yutong představují baterii pro užitková vozidla s dlouhou životností
Čínský výrobce užitkových vozidel Yutong a jeho bateriový partner CATL představili baterii, která nabízí životnost až 15 let nebo 1,5 milionu kilometrů. Baterie si také údajně udrží kapacitu během prvních 1000 cyklů. Nová baterie bude použita v budoucích elektrobusech a nákladních automobilech. Yutong je jedním z největších čínských výrobců autobusů, svá vozidla vyváží také do zemí jako Katar, Francie a Anglie. Kromě baterie s dlouhou výdrží Yutong na akci představil napájecí baterii s životností deset let a milion kilometrů.
Zdroj: cnevpost.com (EN, 28. 3. 2024)
Evropský autoprůmysl je na tom stále hůře. Zvládne ale reagovat na konkurenci
Evropský autoprůmysl stojí na pomyslném rozcestí. Poptávka po elektromobilech není taková, jakou si politici a výrobci před lety malovali. Zájem o bezemisní auta sice roste, ale zdaleka ne tak rychle, jak by zmínění chtěli. Navíc se na páteř mnoha evropských ekonomik řítí řada nebezpečí a překážek v podobě americké Tesly nebo čínských automobilek. Tito výrobci se přitom začínají v Evropě významněji prosazovat. Vždyť elektrický SUV Model Y od Tesly byl loni nejprodávanějším autem v Evropě vůbec. A tento vůz se začíná výrazně chytat i v Česku, tedy na trhu, kde elektromobilita řidičům zatím příliš nevoní. V tuzemsku loni tvořily registrace bateriových elektromobilů jen tři procenta všech registrací nových aut. V Evropské unii je průměr patnáct. Horší než Česko bylo v prodejích loni jen Slovensko.
Zdroj: hn.cz (CZ, 2. 4. 2024)
Projekt HELENA vyrábí polovodičový bateriový článek s halogenidovým elektrolytem
HELENA je zkratka pro „Halidové polovodičové baterie pro elektrická vozidla a letadla“ a jejím cílem je urychlit vývoj výkonných a stabilních polovodičových baterií pro elektrická silniční vozidla a letadla. 15 účastníků projektu zahájilo svou práci pod koordinací výzkumného centra CIC energiGUNE před dobrým rokem a půl. Nyní zveřejňují první fázi svého úspěchu: sestavení polovodičového bateriového článku s halogenidovým elektrolytem. Projekt má probíhat do konce května 2026, do té doby si vědci stanovili za cíl vyvinout polovodičové baterie s vysokou hustotou energie a výkonem na základě výše popsané kombinace anoda-katoda-elektrolyt.
Zdroj: helenaproject.eu (EN, 20. 3. 2024)
EU a Norsko uzavírají partnerství v oblasti surovin pro baterie
EU a Norsko se dohodly na strategickém partnerství pro hodnotové řetězce surovin a baterií. Memorandum o porozumění stanoví spolupráci v pěti oblastech, včetně společných investičních projektů pro integraci hodnotových řetězců pro suroviny a baterie a spolupráci ve výzkumu. Je důležité poznamenat, že spolupráce v oblasti surovin je omezena na „suroviny na pevnině“. Materiály, které mají být těženy z mořského dna u pobřeží Norska, jsou z toho vyloučeny.
Zdroj: ec.europa.eu (CZ, 21. 3. 2024)
Renault bude nabízet repasované pohony a baterie v poprodejních službách
Dceřiná společnost Renaultu The Future is Neutral zahájila repasování tří komponent elektrického pohonu: Elektromotory, výkonová elektronika a baterie. V budoucnu si zákazníci Renaultu budou moci vybrat mezi novými originálními díly a repasovanými komponenty, které jsou až o 30 % levnější. Cílem nové společnosti je stát se do roku 2030 evropským lídrem v oblasti oběhového hospodářství motorových vozidel, jak bylo uvedeno při jejím založení před rokem a půl. Ve francouzském závodě ve Flins chce společnost The Future is Neutral od letošního roku dosáhnout výrobní kapacity "více než 3 000 repasovaných komponentů ročně" pro elektromobily.
Zdroj: renaultgroup.com (EN, 20. 3. 2024)
Paříž zahájí testy 24metrového elektrobusu se statickým pozemním nabíjením
V oblasti francouzského hlavního města Île-de-France se konají první zkušební jízdy s dvoučlánkovým elektrickým autobusem vybaveným podlahovým vodivým nabíjecím systémem od společnosti Alstom. Úřad pro veřejnou dopravu Île-de-France Mobilités plánuje nákup celé flotily 24metrových elektrobusů. Nabíjení může probíhat buď na zastávce na trase elektrobusu během provozu, nebo v depu. Alstom neuvádí přesnou nabíjecí kapacitu, v roce 2019 se hovořilo o 200 kW v souvislosti s 12metrovým prototypem představeným ve španělském městě Málaga.
Zdroj: alstom.com (EN, 15. 3. 2024)
Rychle klesající ceny baterií zvyšují očekávané ekonomické přínosy elektrifikace těžkých nákladních vozidel
Doprava je největším zdrojem znečištění klimatu v USA, a zatímco prodej osobních elektromobilů se zrychluje, těžká nákladní vozidla (HDV) zaostávají. Výzkum New Energy Innovation zjistil, že klesající náklady na baterie znamenají, že elektrická HDV by mohla dosáhnout nákladové parity s dieselovými protějšky o několik let dříve, než se očekávalo – čtyři z pěti tříd vozidel by mohly být do roku 2030 na stejné úrovni nebo levnější než dieselové protějšky. Urychlení přechodu na elektrická HDV – umožněné zlepšením ekonomiky – přinese významné přínosy pro veřejné zdraví a klima, zejména v komunitách s environmentální spravedlností.
Zdroj: energyinnovation.org (EN, 26. 2. 2024)
NIO a CATL vyvíjejí baterie pro elektromobily s dlouhou životností
Společnosti podepsaly dohodu o vývoji baterií pro elektromobily s dlouhou životností až 15 let, což je téměř dvojnásobek současného standardu záruky. Společnost NIO v současné době používá články CATL ve svých sadách pro osobní elektromobily. Podle statistik se očekává, že v letech 2025 až 2032 vyprší záruka na baterie téměř 20 milionů nových elektrických vozidel (NEV). Cílem nového partnerství mezi společnostmi NIO a CATL je vyřešit stávající problém s životností baterií.
Zdroj: finance.yahoo.com (EN, 19. 3. 2024)
Airbus představil elektrické letadlo
Plně elektrický letoun CityAirbus NextGen by měl letos uskutečnit svůj první let. Airbus na tomto prototypu eVTOL pracoval téměř pět let a jeho cílem je dolet 80 km a cestovní rychlost 120 km/h. Airbus oznámil tento koncept v březnu 2019, kdy vyvinul eVTOL v rámci projektu Urban Air Mobility, který výrobce vytvořil společně s Audi. Myšlenka zůstala nezměněna, ale design byl zcela přepracován. Letoun bude schopen přepravit čtyři cestující na vzdálenost kolem 80 kilometrů a rychlostí až 120 km/h. Díky tomu se Airbus domnívá, že letadlo s elektrickým pohonem na baterie se "dokonale hodí pro provoz ve velkých městech pro nejrůznější mise".
Zdroj: airbus.com (EN, 7. 3. 2024)
Viritech odhaluje svůj „ready-to-run“ pohon s vodíkovými palivovými články
Společnost Cleantech Viritech uvedla na trh svůj 60kW VPT60N pohon. Nová pohonná jednotka, která je součástí rodiny Viritech Powertrain a je vyvrcholením mnohaletého výzkumu a vývoje, kombinuje řadu technologií do kompletního řešení pohonné jednotky pro OEM, Tier-1 a výzkumné orgány, což umožňuje rychlé nasazení elektromobilů s vodíkovými palivovými články.
Zdroj: electrichybridvehicletechnology.comz (EN, 11. 03. 2024)
Honda představuje plug-in hybrid s vodíkovým palivovým článkem
Vůz se nazývá 2025 Honda CR-V e:FCEV, ale navzdory svému jménu bude k dispozici na americkém trhu už na konci letošního roku. Vozidlo má trakční baterii, pomocí které ujede cca 50 km (29 mil). Celkový dojezd je cca 430 km (270 mil), a to díky palivovému článku a vodíkové nádrži o kapacitě 4,3 kg. Honda bude vůz vyrábět v americkém státě Ohio a pravděpodobně půjde o první prodávaný osobní automobil, který kombinuje vodíkový pohon s nabíjením ze sítě.
Zdroj: hondanews.com (CZ, 27. 2. 2024)
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a,
636 00 Brno
Sociální sítě

Provoz webových stránek je realizován za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací. Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.