Externí novinky

Odkazy na aktuální novinky související s čistou dopravou.

Skupina ČEZ pokračuje v ozeleňování své autoflotily, převzala 34 elektromobilů CUPRA Born
Desítky nových elektromobilů vystřídaly letos ve vozovém parku největší české energetiky a jejích dceřiných firem auta na klasické pohony. Do konce roku se jejich počet přiblíží 150. ČEZ tak naplňuje jeden ze svých ESG závazků – dosažení plné elektrifikace osobních vozidel ve fleetu Skupiny ČEZ v souladu s technickým vývojem a bez omezení provozu kritické infrastruktury do roku 2030. Dalším velkým příspěvkem k této přeměně je 34 vozů CUPRA Born.
Zdroj: cez.cz (CZ, 30. 11. 2023)
Nio a Geely oznámily, že nyní budou spolupracovat v oblasti baterií
Společnosti Nio a Geely oznámily, že nyní budou spolupracovat na standardech pro baterie, technologii výměny baterií, rozšiřování a provozu sítě pro výměnu baterií, vývoji vyměnitelných modelů a správě baterií. Obě společnosti se zavázaly zajistit vzájemnou kompatibilitu svých modelů. Obě společnosti chtějí společně vyvíjet standardy pro výměnu baterií, urychlit vývoj a propagaci technologie výměny baterií a rozšířit provozní rozsah výměny baterií pro "uživatele s různými potřebami".
Zdroj: zgh.com (EN, 29. 11. 2023)
Ceny lithium-iontových baterií dosáhly rekordního minima 139 $/kWh
Po bezprecedentním nárůstu cen v roce 2022 ceny baterií letos opět klesají. Podle analýzy poskytovatele výzkumu BloombergNEF klesla cena lithium-iontových baterií o 14 % na rekordní minimum 139 USD/kWh. Důvodem byl pokles cen surovin a komponentů v důsledku zvýšení výrobní kapacity ve všech částech hodnotového řetězce baterií, zatímco růst poptávky nesplnil některá očekávání odvětví. Pokles cen v letošním roce byl způsoben výrazným růstem výrobní kapacity v celém hodnotovém řetězci v kombinaci se slabší než očekávanou poptávkou.
Zdroj: bnef.com (EN, 26. 11. 2023)
V Šuranech na Slovensku vznikne gigatovárna na baterie
V prostorách Úřadu vlády SR v Bratislavě se ve středu 22. listopadu 2023 uskutečnil podpis Memoranda o porozumění mezi vládou SR a společností Gotion InoBat Batteries (GIB) při výstavbě továrny na baterie. Továrna by měla stát v Šuranech na ploše 65 hektarů a její výstavba a provoz vytvoří přibližně 1500 pracovních míst. V první fázi dosáhne kapacity 20 GWh, má však potenciál dosáhnout kapacity až 40 GWh. S jejím spuštěním se počítá v roce 2026. GIB je společným podnikem slovenského InoBat a čínského Gotion High-Tech. Gotion High-Tech je jedním z TOP 3 globálních bateriových konglomerátů a exkluzivním dodavatelem pro Volkswagen mimo Čínu. VW zároveň vlastní 24,77% podíl v Gotion High-Tech a je největším akcionářem společnosti.
Zdroj: vlada.sk (SK, 22. 11. 2023)
Dotace na nákup elektromobilů firmy rychle a beze zbytku vyčerpají
Ministerstvo průmyslu a obchodu v prosinci spustí podporu firmám, díky níž budou moci výhodněji nakupovat ryze bateriové automobily, případně vozy poháněné vodíkem. Může tak zprostředkovat souhrnnou pomoc až za 1,65 miliardy korun na pořízení více než čtyř tisíc „bezemisních“ aut. „Každé navýšení počtu bezemisních vozidel dává smysl,“ obhajuje podporu Marian Piecha, vrchní ředitel sekce fondů EU na ministerstvu průmyslu a obchodu.
Zdroj: e15.cz (CZ, 23. 11. 2023)
Prodejci mohou zvýšit spokojenost s BEV pomocí školení zákazníků, uvádí studie J.D. Power
Podle studie JD Power 2023 US Tech Experience Index mají majitelé bateriových elektrických vozidel (BEV) více problémů s pokročilou technologií než majitelé vozidel se spalovacím motorem (ICE). Studie se zaměřuje na uživatelskou zkušenost s pokročilou technologií vozidel při jejím prvním uvedení na trh a je prvním měřítkem problémů, se kterými se majitelé vozidel setkávají. Sedmnáct z 21 pokročilých funkcí nabízených u obou palivových verzí má více problémů s kvalitou na 100 vozidel u BEV (kromě Tesly) než u vozidel ICE. Prodejci, kteří chtějí zvýšit spokojenost zákazníků a možná prodat více bateriových elektromobilů, by se měli zaměřit na vzdělávání zákazníků i po dokončení prodeje. Studie je založena na odpovědích od 82 472 majitelů nových vozidel modelového roku 2023, kteří byli dotazováni po 90 dnech vlastnictví. Studie probíhala od února do května 2023.
Zdroj: jdpower.com (EN, 24. 8. 2023)
Spouští se dotace firmám na nákup elektromobilů. Dosáhnou na ně jedině přes úvěr
Česko patří k evropským trhům, kde rostou prodeje elektromobilů nejpomaleji. Změnit to chce ministerstvo průmyslu a obchodu. Soukromým firmám nabídne dotace na nákup nových aut, které pohání baterie nebo vodík. Program nazvaný „Záruka Elektromobilita – I. výzva“ je financován z Národního plánu obnovy, tedy z peněz Evropské unie. Podnikatelé budou moci získat souhrnnou podporu ve výši až 1,65 miliardy korun, dalších tři sta milionů je určených na podporu pořízení a výstavby dobíjecích stanic.
Zdroj: e15.cz (CZ, 21. 11. 2023)
Požár elektromobilu: analýza prvního reálného zásahu hasičů v hromadných garážích v ČR
Úspěšný zásah hasičského záchranného sboru při požáru elektromobilu v hromadných garážích v květnu 2023 byl jedním z témat konference Požární bezpečnost staveb 2023. Poslechněte si přednášku brig. Gen. Ing. Luďka Prudila, ředitele HZS hlavního města Prahy. Obsahem záznamu přednášky je také ukázka techniky, která byla použita při zásahu, podrobná analýza závěrů zásahu, doporučení pro budoucí události a fotografická dokumentace.
Zdroj: estav.cz (16. 11. 2023)
Geothermal Engineering oznámila plány na výrobu významného množství prvního bezuhlíkového lithia
Od konce roku 2024 společnost Geothermal Engineering Limited plánuje v Cornwallu ve Spojeném království vyrábět ročně kolem 100 tun lithia, přičemž do roku 2026 vzroste na nejméně 1 000 tun ročně jako vedlejší produkt své geotermální solanky při výrobě elektřiny. Společnost již má povolení pro dvě další geotermální elektrárny v Cornwallu, s nimiž se má produkce lithia do roku 2030 zvýšit na více než 12 000 tun ročně – což společnost uvádí jako příklad pro 250 000 baterií pro elektromobily.
Zdroj: geothermalengineering.co.uk (EN, 14. 11. 2023)
Lidé skoupí poslední benziny a emise budou ještě horší, říká šéf Toyoty
Nastane ekologický paradox? „Snahou snížit emise a ukončit spalovací motory dojdeme k tomu, že ještě v letech 2040–2045 poroste emisní stopa vůči roku 2035,“ říká šéf Toyota a Lexus Martin Peleška. „Ta poptávka je aktuálně nižší, než bychom očekávali. Není nižší jenom v České republice, ale i v Evropě. Já osobně si myslím, že je to z toho důvodu, že jsme to vzali za špatný konec. Místo toho, abychom zdůrazňovali kvalitu, jízdní vlastnosti a důležitost nulově emisního provozu, v České republice jsme šli spíše přes hrozby, penále, vyhrožování a dali jsme tomu nálepku diktát z Bruselu, což vytváří takový pocit revolty,“ říká Peleška. Dalším aspektem zůstává cena, která je stále vysoká. „Záleží na segmentu a technických parametrech auta, ale myslím si, že pokud by bylo dostatečně funkční elektrické auto někde kolem 550–600 tisíc korun, mělo by úspěch,“ říká Peleška.
Zdroj: seznamzpravy.cz (CZ, 14. 11. 2023)
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a,
636 00 Brno
Sociální sítě

Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.