ČEZ spustil největší ultrarychlý dobíjecí hub v Česku
Šest vysoce výkonných 320kW stanic a po čtyřech stojanech o výkonech 180kW a 160 kW. Tak vypadá aktuálně největší veřejný dobíjecí hub ultrarychlých stanic v České republice. Množství a výkon stanic zaručuje, že řidič elektromobilu při cestě z Brna do Prahy vždy najde volný dobíjecí konektor k rychlému doplnění bezemisní energie. Dobíjecí místa vznikají díky Operačnímu programu Doprava i z vlastních prostředků ČEZ. ČEZ v tuto chvíli provozuje 10 lokalit se 3 a více ultrafasty, další frekventovaná místa jsou vybavena dvojicí těchto stojanů. Do konce roku chtějí energetici spustit provoz dalších přibližně 20 ultrarychlých stanic.
Zdroj:
cez.cz (CZ, 15. 8. 2024)
Nové baterie Zeekr 5,5C pro elektromobily se nabíjejí nejrychleji na světě
Prémiová elektrická značka Zeekr společnosti Geely představuje vylepšené baterie pro elektromobily s rychlostí nabíjení 5,5C. Prvním vozem s touto baterií bude elektrický sedan Zeekr 007 modelového roku 2025, jehož dodávky budou v Číně zahájeny příští týden. Vylepšené prizmatické lithium-železo-fosfátové články umožňují nabít baterii z 10 na 80 % za 10,5 minuty. Tento čas byl demonstrován s novým sedanem 007 na nabíjecí stanici V3 od společnosti Zeekr. Výrobce přičítá rychlejší nabíjení "optimalizovaným materiálům a vylepšené technologii", které bylo dosaženo ve vlastním oddělení výzkumu a vývoje. Zeekr rovněž uvádí vylepšený systém řízení baterie, který je navržen tak, aby udržel proces nabíjení relativně rychlý i za nepříznivých okolních podmínek. Při teplotách až -10 stupňů by mělo nabití baterie z 10 na 80 procent trvat 30 minut.
Infrastruktura pro nabíjení elektromobilů v roce 2024: Pokrok, ale zdaleka ne dostatečně rychlý
V současné době je na silnicích 28 milionů elektromobilů a o něco méně než polovina z nich jsou plug-in hybridy (12 milionů). Těchto 40 milionů vozidel představuje zhruba 3,2 % všech vozidel na silnicích (tedy ~1 % hybridů a 2,2 % elektromobilů). Očekává se, že v roce 2035 tento počet vzroste na 440 milionů BEVs neboli 29 % všech vozidel budou tvořit elektromobily. Soukromých dobíjecích míst je téměř 10x více než veřejných dobíjecích míst. V příštích 12 letech stále očekáváme, že domácí nabíjení bude způsob, jakým více než polovina majitelů EV nabíjí své auto. Očekává se, že soukromé nabíjecí body porostou 14x, zatímco veřejné nabíječky pouze 6x.
Šanghaj do roku 2027 elektrifikuje autobusy a taxíky
Podle nejnovější aktualizace pracovního plánu města týkajícího se dopravní infrastruktury a vybavení se Šanghaj chystá do konce roku 2027 přepracovat autobusovou a taxislužbu a zcela přejít na vozidla na novou energii (NEVs – New Energy Vehicles). Od roku 2024 do roku 2027 plánuje Šanghaj nahradit v průměru více než 9 % všech veřejných autobusů a taxíků vozidly NEV ročně. Odhaduje se, že město v tomto období zavede celkem 6 200 autobusů NEV a 11 000 taxíků NEV.
Největší bariéra pro pořízení elektroauta je cena, věří ekonom. Trh svazují hlavně regulace, namítá průmyslník
Čína se chce kvůli předběžným clům na elektromobily dováženým do Evropské unie obrátit na světovou obchodní organizaci. Evropská komise opatření nedávno schválila jako reakci na to, že podle ní Peking své výrobce dotuje. „Problém čínské výroby je v masovosti,“ vysvětluje Zdeněk Petzl ze Sdružení automobilového průmyslu. „Technologický pokrok v oblasti elektromobility začíná přicházet z Číny,“ doplňuje ekonom a propagátor elektromobility Jan Staněk.
Parkwind instaluje první nabíjecí stanici pro elektrické lodě na moři
Zapojení během krátké přestávky – pro řidiče elektrických vozidel je to zcela normální. A nyní mohou totéž dělat i kapitáni elektrických lodí. Belgická společnost Parkwind, která se zabývá větrnou energií na moři, nainstalovala ve svém větrném parku Noblewind na moři nabíjecí stanici. Energie se vyrábí na místě, tedy v Severním moři, asi 47 kilometrů od belgického pobřeží. Nabíjecí připojení funguje bez použití rukou. Jakmile se plavidlo přiblíží, spustí se konektor z pobřežní stanice do jakéhosi trychtýře umístěného na palubě lodi.
Americké ministerstvo energetiky financuje další výzkum baterií
Ministerstvo oznámilo financování projektů ve výši 43 milionů dolarů, které posunou výzkum, vývoj, demonstrace a zavádění v několika oblastech, jež jsou pro budoucnost pokročilých baterií klíčové. Cílem financování je podpořit inovace v nákladově efektivní výrobě elektrod, článků nebo baterií pro elektromobily, zlepšit bezpečnost baterií, snížit počet jejich poruch a posílit domácí dodavatelský řetězec levných a hojných materiálů pro baterie. Ministerstvo energetiky dále dodalo, že to je v souladu se strategiemi uvedenými v americkém národním plánu dekarbonizace dopravy.
Společnost OXCCU slaví otevření závodu na výrobu udržitelného leteckého paliva OX1 na letišti Oxford
Zařízení bude vyrábět 1 kilogram (přibližně 1,2 litru) kapalného paliva denně a jeho provoz bude zahájen v září 2024. Závod bude první demonstrací na světě přímé přeměny CO2 a H2 na letecké palivo v jednom kroku s minimálním množstvím vedlejších kyslíkatých produktů za použití nového katalyzátoru OXCCU. Tento závod je součástí strategické cesty společnosti OXCCU k rozšíření výroby a je prvním závodem společnosti OXCCU mimo laboratoř. Poskytne údaje klíčové pro návrh, výstavbu a provoz již dříve oznámeného závodu OX2 s kapacitou 160 kg (200 litrů) denně, který bude v provozu v Saltend Chemical Park Hull v roce 2026. Poté budou následovat komerční závody dodávající PtL SAF do Velké Británie a dalších zemí.
Předběžné rozhodnutí EU o elektromobilech porušuje pravidla WTO, tvrdí čínské ministerstvo
Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že předběžné rozhodnutí Evropské unie o dovážených elektrických vozidlech nemá věcný a právní základ a vážně porušuje pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Proto se obrátilo na mechanismy pro řešení sporů, které otevírají novou kartu WTO. Vzhledem k tomu, že již nyní platí dovozní clo ve výši 10 procent, cla by se zvýšila až na 48 procent. USA jdou ještě dále a zvyšují svá cla na elektromobily z Číny z 25 na 100 procent. Kanada zvažuje podobné kroky. Čína také podala stížnost u Světové obchodní organizace (WTO) na dotační pravidla USA pro elektromobily podle zákona o snižování inflace (IRA).
Dongfeng zvažuje výstavbu automobilky v Itálii
Čínská automobilová skupina Dongfeng se zřejmě chystá dát zelenou výstavbě automobilky v Itálii. Ta by mohla sloužit jako centrum pro dodávky do celé Evropy. Jednání mezi italskou vládou a Dongfengem o výstavbě jsou v pokročilé fázi. Italská vláda chce zvýšit výrobu automobilů v zemi z 800 000 na 1,3 milionu, zároveň snaží do země přilákat další výrobce automobilů a jedná také s Chery z Číny. Dongfeng zatím prodáv á své elektromobily v Evropě pouze ve Skandinávii. Vstup na trh v Německu, Itálii, Španělsku a Švýcarsku se však blíží.
Uscale: Studie spokojenosti mezi řidiči elektromobilů podle značek
V průzkumu spokojenosti řidičů elektromobilů dosáhly značky Stellantis Group, MG a Dacia špatných výsledků. Naopak uživatelé byli spokojeni zejména s vozy Tesla, Porsche a BMW. Studie pochází od poradenské společnosti Uscale, která provedla průzkum mezi téměř 5 000 uživateli elektromobilů v regionu DACH (Německo, Rakousko a Švýcarsko). Na otázku, zda by svůj vůz doporučili ostatním, odpověděli uživatelé vozů Tesla nejčastěji kladně: 71 % by vůz doporučilo, pouze 5 % ne, zbytek byl lhostejný. Na opačném konci žebříčku jsou modely skupiny Stellantis: pouze 3 % řidičů Peugeotu by doporučilo svůj model kamarádovi nebo kolegovi, zatímco 62 % by jej nedoporučilo. Podobně špatné výsledky byly i u značek Citroen a Opel. Naproti tomu Fiat se umístil mnohem výš.
Hyundai Glovis a Houayou Cobalt zahajují iniciativu na recyklaci baterií
Obě společnosti se dohodly na vytvoření globálního recyklačního systému pro baterie elektromobilů a na optimalizaci řízení dodavatelského řetězce a logistických procesů celého ekosystému baterií, včetně surovin pro baterie a recyklačních zdrojů. Očekávají, že budou v čele trhu s bateriovými zdroji díky synergiím, chtějí spolupracovat také v oblasti stacionárního skladování energie. Předpokládá se, že celosvětový trh s recyklací použitých baterií poroste o 17 procent ročně a v roce 2030 dosáhne hodnoty 42,4 miliard USD, do roku 2040 pak 208,9 miliard USD.
Fiat integruje nabíjecí kabely do elektromobilů
Fiat bude integrovat nabíjecí kabely do karoserie své příští generace elektromobilů, počínaje novým modelem Grande Panda v příštím roce. V tomto voze budou kabely uloženy za panelem na přední masce elektromobilu, který bude vybaven odpruženým kabelem, což Fiat označuje za nový způsob "vynálezu" nabíjení. Podle Carlose Tavarese by integrace zatahovacích kabelů do karoserie automobilu mohla hrát důležitou roli při zvyšování uživatelské přívětivosti elektromobilů.
ION Storage Systems oznamuje průlom ve výzkumu baterií
Americká společnost ION Storage Systems, která vyvíjí polovodičové baterie, uvádí, že dosáhla důležitého milníku na cestě ke komerčnímu využití, když se svými "bezanodovými" články dosáhla 800 cyklů. Zajímavé je, že poslední průlom byl zaznamenán letos v březnu, kdy tato americká společnost dosáhla více než 125 cyklů s méně než pětiprocentní ztrátou kapacity pomocí svých bezanodových polovodičových bateriových článků. Dosažení 800 cyklů za pouhých 7 měsíců je impozantní úspěch. Společnost plánuje uvolnit svůj produkt první generace pro komerční zákazníky na konci roku 2024.
Náklady na baterie pro elektromobily v roce 2023 o 90 % nižší než v roce 2008
Úřad pro technologie vozidel Ministerstva energetiky (DOE) odhaduje, že náklady na lithium-iontovou baterii pro lehké užitkové vozidlo klesly v letech 2008 až 2023 o 90 % (při použití konstantních dolarů pro rok 2023). Odhad pro rok 2023 činí 139 USD/kWh na bázi využitelné energie při výrobě v rozsahu nejméně 100 000 kusů ročně. Pro srovnání, v roce 2008 to bylo 1 415 USD/kWh. Pokles nákladů je způsoben zdokonalením technologií a chemie baterií, jakož i zlepšením výroby a zvýšením objemu výroby.
Nová TCO kalkulačka společnosti P3: kde již nákladní elektromobily překonávají dieselová vozidla
Poradenská společnost P3, která se specializuje na elektrickou mobilitu, vyvinula kalkulačku celkových nákladů na vlastnictví (TCO) bateriových a konvenčně poháněných nákladních vozidel a připravila výsledky pro německý trh. Závěr: v některých případech jsou elektrická nákladní vozidla lepší. Podle P3 je hlavním důvodem výhodnosti elektrických nákladních vozidel na dálkových trasách jejich vyšší kilometrový proběh, přičemž bodu rentability je dosaženo při 63 000 kilometrech ročně. V regionální dopravě mají elektrické nákladní automobily náskok od ročního nájezdu 52 000 kilometrů.
Maďarsko zbaví plug-in hybridy zelených poznávacích značek
Od roku 2016 mají plug-in hybridy a vozidla s prodlouženým dojezdem v Maďarsku stejné výhody jako elektromobily, to se změní 1. září 2024. Od té doby budou dostávat zelenou poznávací značku pouze plně elektrická a bezemisní vozidla. Vozidla typu plug-in nebo vozidla v ekologické kategorii s prodlouženým dojezdem (čistě elektrický dojezd 25 až 50 kilometrů) si budou muset vyměnit poznávací značky do 30. listopadu 2026. Podle maďarské aliance pro budoucnost mobility bylo do konce června 2024 v Maďarsku na silnicích 52 209 BEVs, 12 358 PHEVs a 29 646 REEVs, což znamená, že 101 213 mělo nárok na zelené poznávací značky.
Uber a BYD spolupracují na urychlení globálního přechodu na elektromobily
Poskytovatel mobility Uber a čínský výrobce BYD podepsali víceleté strategické partnerství. Za tímto účelem BYD dodá 100 000 elektrických vozidel flotilám Uberu „na klíčových globálních trzích“. Společnosti budou také spolupracovat na "autonomních vozidlech". Prvními trhy budou Evropa a Latinská Amerika, následovat bude Blízký východ, Kanada, Austrálie a Nový Zéland. Cílem partnerství je „nabídnout nejlepší ceny a financování elektromobilů ve své třídě pro řidiče Uberu“ a snížit celkové náklady na vlastnictví elektrických vozidel. Dalším aspektem partnerství je spolupráce na „budoucích vozidlech s autonomní funkcí BYD“, která bude představena na platformě Uber.
Xpeng uvede HPC nabíječku s výkonem až 800 kW
Xpeng uvede ve třetím čtvrtletí roku 2024 svou rychlonabíjecí stanici S5, která nabídne výkon až 800 kW, který umožní vozidlům získat více než 300 kilometrů dojezdu během pětiminutového nabíjení. V současné době je nejvýkonnější nabíječkou společnosti sloupec S4, který byl uveden na trh v roce 2022 a disponuje výkonem 480 kW. Nově oznámený S5 Supercharger je kapalinou chlazený a má maximální výstupní proud 800 ampér a maximální výstupní napětí 1 000 voltů, což vede k výkonu až 800 kW.
Air Products zřídí v Evropě síť pro tankování H2
Americký výrobce Air Products oznámil plány na vybudování sítě vodíkových čerpacích stanic v Evropě. Bude se nacházet podél důležitých dopravních koridorů v blízkosti transevropské dopravní sítě (TEN-T). Společnost Air Products neuvádí podrobnosti o počtu plánovaných vodíkových čerpacích stanic. Každá stanice bude schopna natankovat až 200 těžkých nákladních vozidel nebo 2 000 automobilů denně.
Barcelona nabíjí elektromobily rekuperovanou brzdnou energií z vlaků metra
V Barceloně byla uvedena do provozu první ze sedmi plánovaných rychlodobíjecích stanic pro elektromobily, která je součástí projektu MetroCHARGE. Je poháněn výhradně energií získanou při brzdění souprav metra a z fotovoltaických panelů instalovaných na všech dostupných střechách stanic metra. Stanice byla financována z fondů NextGenerationEU. To, že dobíjecí stanice mohou fungovat s přebytečnou energií z metra, je důležitým krokem vpřed pro udržitelnější a čistší mobilitu v Barceloně.
Turecko plánuje investovat miliardy do výroby elektromobilů a baterií
Turecký prezident oznámil miliardové investice do budoucích technologií, včetně 5 miliard dolarů na výrobu elektrických vozidel a 4,5 miliardy dolarů na výrobu baterií. Balíček v hodnotě 5 miliard dolarů by měl zvýšit produkci EV v zemi na roční produkci jednoho milionu kusů. Turecko se v dlouhodobém horizontu chce stát důležitým hráčem v sektoru elektrické mobility. To také zahrnuje rozvoj průmyslu baterií, kterému chce vláda pomoci dodatečným balíčkem 4,5 miliardy dolarů. Mezi další investice patří solární články, čipy a větrná energie. Elektromobily a baterie však tvoří téměř třetinu celkových investic. Podle zpráv se očekává, že 30 miliard dolarů ve státní pomoci přitáhne nejméně 20 miliard dolarů soukromého kapitálu.
Jako vyměnit baterii v aku vrtačce. Rohlík začne jezdit s elektroauty, co jsou „nabitá“ za 3 minuty
Online supermarket Rohlík nasadí do ostrého provozu automobily české společnosti BattSwap s technologií rychlé výměny baterií. V garáži na okraji Prahy se vaří budoucnost kurýrní dopravy. Vybitý elektromobil tu jsou schopni plně „nabít“ za tři minuty. Jak? Zakladatel společnosti BattSwap Radek Janků usedá za volant kompaktního užitkového vozu, jehož baterie hlásí nabito na necelých 50 procent. S autem najede na jednoduchou kovovou plošinu, u které stojí velký plechový kontejner, v němž se dobíjí další baterie… a pak stačí pár chvil a rychlých pohybů a ukazatel hlásí plně nabito. Právě tato technologie zaujala online supermarket Rohlík, který ji chce brzy nasadit do ulic Prahy.
Zdroj:
cc.cz (CZ, 26. 7. 2024)
KLM a ZeroAvia plánují demonstrační let s nulovými emisemi pomocí kapalného vodíku
ZeroAvia, výrobce specializující se na elektrické letecké motory, a KLM Royal Dutch Airlines plánují první předváděcí let s kapalným vodíkem na rok 2026 – nejen jako okružní cestu kolem letiště, ale mezi dvěma různými letištními lokalitami.
Mnohamiliardová investice onsemi přinese víc studijních míst a promění Rožnov
Rozšíření výroby čipů společnosti onsemi v Rožnově pod Radhoštěm za bezmála 50 miliard korun přinese řadu podstatných změn. Technické vysoké školy navýší kapacitu, zlínská univerzita otevře nový studijní obor. Výrazné proměny se dočká také Rožnov, který chystá čtyřicítku projektů celkově za miliardu korun.
Škoda Elroq ujede na jedno nabití až 560 km
Škoda zveřejnila první oficiální snímky svého nového elektrického modelu Elroq v maskovací fólii a poskytla první klíčové údaje. Plně elektrické kompaktní SUV oslaví světovou premiéru na podzim 2024. Škoda oznámila čtyři varianty pohonu pro Elroq, které - stejně jako u Enyaqu - nesou kódy 50, 60, 85 a 85x. Tisková zpráva uvádí u největší baterie dobu nabíjení z 10 na 80 procent 28 minut - a špičkový nabíjecí výkon 175 kW.
VW a SAIC vyvinou dva nové modely elektromobilů
Volkswagen a SAIC podepsaly v rámci svého čínského společného podniku řadu dohod o technické spolupráci na nových produktech. Ty zahrnují vývoj dvou plně elektrických modelů a tří plug-in hybridních modelů v Číně a Německu, které budou uvedeny na trh od roku 2026. Chen Hong, předseda představenstva společnosti SAIC Motor, který je zároveň tajemníkem stranické komise nenechal nikoho na pochybách o politickém rozměru: "Čínský automobilový průmysl dokončuje změnu role z "následování" na "souběžný běh" a poté na "vedoucí"."
Studie CAM: BMW je nejinovativnější výrobce automobilů na světě
Centrum automobilového managementu (CAM) představilo svůj nový žebříček světových automobilek. Přestože BMW obsadilo první místo, celkovými vítězi jsou čínští výrobci OEM. Pět z deseti nejinovativnějších automobilových skupin pochází z Číny. Tento podíl pokračuje i nadále. Podle žebříčku CAM se čínské automobilky v letošním roce podílejí na celosvětové inovační síle rekordními 46 procenty. Naopak německé automobilky z hlediska podílu inovační síly ztrácejí. V roce 2019 se na inovacích podílely 45 procenty – nyní jejich podíl činí pouze 23 procent. Důvodem je rychlost. CAM poukazuje na to, že němečtí výrobci OEM měli o 8 procent více inovací než loni, ale to není nic ve srovnání s Číňany. Ve stejném období se počet inovací čínských výrobců zvýšil o 32 procent.
Hydrovolt investuje do kapacity recyklace baterií ve Francii
Hydrovolt přijal konečné investiční rozhodnutí o rozšíření svého podnikání do Francie prostřednictvím zřízení recyklační kapacity umístěné v Hordainu v srdci severofrancouzského bateriového údolí. Hydrovolt již provozuje jeden z největších evropských závodů na recyklaci baterií pro elektromobily v norském Fredrikstadu. Když nyní společnost rozšiřuje své podnikání do Francie, vychází z cenných zkušeností a existujících recyklačních aktivit v Norsku. Severní Francie je zvolena jako preferovaný vstupní region, protože je rostoucím centrem pro hodnotový řetězec baterií. Tato oblast již přilákala čtyři velké investice do gigatovárny na baterie, z velké části díky poloze regionu, kvalifikované pracovní síle a průmyslové a automobilové tradici.
„DRivE“: PEM testuje plánování trasy pro elektrické tucky v reálném provozu
Katedra výrobního inženýrství komponentů pro elektromobilitu (PEM) Univerzity RWTH Aachen zahájila společně s mnoha partnery pilotní fázi výzkumného projektu DRivE, který financuje německé Spolkové ministerstvo pro digitální technologie a dopravu. Software pro zajištění bezpečného plánování trasy na palubě bateriového elektrického nákladního automobilu od cášské logistické společnosti Hammer bude nyní dva měsíce testován na silnici. Řešení naprogramované speciálně pro tento projekt bude zohledňovat zbývající dojezd a dostupná nabíjecí místa.
Geely uvádí na trh novou baterii LFP s rychlým nabíjením a hustotou energie 192 Wh/kg
Baterie Aegis Short Blade je novou generací vyvinuté baterie Geely Auto s nejlepší výdrží, rychlostí nabíjení a bezpečností ve své třídě, uvedla společnost. Má hustotu energie 192 Wh/kg a životnost až 3 500 cyklů, což odpovídá ujetí 1 milionu kilometrů s minimálním dopadem na dojezd. Při okolní teplotě -30 °C klesla průměrná výdrž kapacity baterií s dlouhými čepelemi na 78,96 %, zatímco baterie Aegis Short Blade si zachovala 90,54 % své kapacity. Baterie bude nejprve použita v plně elektrickém modelu SUV Geely řady Galaxy E5.
Cla na čínské elektromobily ohrozí snahu Evropy snižovat emise CO2, ukazuje analýza ING
Dodatečná prozatímní cla, která chce Evropská unie zavést na dovoz elektromobilů z Číny, by mohla zpomalit dosažení cíle sedmadvacítky výrazně snížit emise CO2. Opatření totiž sníží dostupnost bateriových automobilů, aniž by zabránilo v zaplavení trhu čínskými produkty. Dospěla k tomu analýza, kterou ve středu zveřejnila nizozemská banka ING.
Americký výrobce čipů onsemi oznámil investici přes 40 miliard Kč do expanze závodu v Rožnově pod Radhoštěm
Americká společnost onsemi sídlící v Arizoně plánuje rozšířit výrobu čipů v Rožnově pod Radhoštěm a investovat zde okolo 2 miliard dolarů, což představuje více než 44 miliard korun. Společnost onsemi, světový lídr v oblasti polovodičových komponentů, se rozhodla pro tuto významnou expanzi, aby zvýšila produkci pokročilých čipů na bázi karbidu křemíku. Tyto čipy jsou klíčové pro automobilový průmysl, zejména pro elektromobily, kde přispívají ke zvýšení dojezdu a efektivity vozidel.
BYD a CATL letos uvedou na trh baterie s rychlým nabíjením 6C
Společnost BYD uvede v druhé polovině roku na trh lithium-železo-fosfátovou baterii Blade 2.0, která bude podporovat nabíjení rychlostí 6C. Společnost CATL plánuje do konce roku uvést na trh baterii Qilin 2.0, která má rovněž chemický složení LFP, s rychlonabíjením 6C. C znamená násobek nabíjení baterie a 6C znamená "šestinásobek kapacity". Například pokud máte baterii s kapacitou 1000 mAh, můžete ji nabíjet proudem 6000 mA. Když to zjednodušíme, rychlost nabíjení nám říká, kolikrát lze baterii plně nabít za jednu hodinu. V případě rychlosti nabíjení 6C je to šestkrát. Teoreticky tedy můžete při rychlosti nabíjení 6C nabít celou baterii za 10 minut. Analogicky lze baterii 5C plně nabít pětkrát za jednu hodinu, takže mít plnou baterii by trvalo 12 minut.
Záchrana pro lokálky? Stadler vyvíjí vozidlo pro regionální tratě, pojede na baterie či vodík
Výrobce kolejových vozidel Stadler Rail finišuje s vývojem nového vozidla označené jako RS Zero. Nabízet ho bude v jednočlánkové, nebo dvoučlánkové verzi. Míří s ním hlavně mezi dopravce obsluhující regionální tratě. Samotné vozidlo, které má být nástupcem motorového vozu RegioShuttle RS1, představí jako prototyp letos v září na veletrhu InnoTrans v Berlíně. Nová vozidla budou v nabídce pouze s pohonem na baterie, nebo vodík, bude tedy zcela bezemisní, případně budou oba pohony kombinovat. O dieselové verzi firma neuvažuje. Kapacita bude 70–150 míst podle konfigurace.
BMW a Pirelli společně vyvíjejí inovativní zimní pneumatiku
Zimní pneumatika navržená tak, aby poskytla čistě elektrickým vozům až o 50 kilometrů delší dojezd, je nyní uvedena na trh jako výsledek spolupráce mezi BMW Group a Pirelli na nové pneumatice pro plně elektrické BMW i7. Nová pneumatika vyvinutá německou automobilkou a italským výrobcem pneumatik má čelit obvyklým nevýhodám zimních pneumatik. Vyšší dojezd je způsoben technologickým pokrokem provedeným Pirelli P Zero Winter 2 v oblasti dezénu a směsi běhounu. Nová pneumatika bude k dispozici od srpna 2024. Cílem obou partnerů je zavést tuto novou technologii pneumatik v dalších budoucích modelech BMW.
EU uvalí na čínské elektromobily dodatečná cla ve výši až 38 %
Evropská komise oznámila výrobcům automobilů, necelý měsíc poté, co Washington čtyřnásobně zvýšil cla na čínské elektromobily na 100 %, že od července uvalí na dovážené čínské elektromobily dodatečná cla ve výši až 38,1 %, což Čína označila za protekcionistický krok. Tento krok přichází v době, kdy evropští výrobci automobilů čelí výzvě v podobě přílivu levnějších elektromobilů od čínských konkurentů. Akcie některých největších evropských výrobců automobilů, kteří velkou část svých prodejů realizují v Číně, klesly kvůli obavám z čínské odvety. Na některé z nich, jako například BMW, se nyní budou vztahovat cla i na jejich elektromobily vyrobené v Číně a prodávané v Evropě.
Prime Lithium chce v Německu vyrábět lithium pro elektromobily
Prime Lithium, dceřiná společnost Deutsche Rohstoff AG založená v roce 2021, chce vyrábět vysoce kvalitní lithium pro 500 000 EV ročně v chemickém parku Stade u Hamburku v Německu. Společnost chce do konce roku 2025 na místě realizovat pilotní závod a do roku 2030 se stát „klíčovým hráčem v evropském hodnotovém řetězci baterií“. Společnost chce optimalizovat „proces vyluhování sody“ před výrobou, aby bylo dosaženo co nejvyšší a stálé kvality.
InoBat zahajuje výrobu bateriových článků na Slovensku
InoBat, slovenská společnost, která se věnuje vývoji a výrobě inovativních baterií pro elektromobily, oznámila další významný milník. Úspěšně byly vyrobeny první baterie s označením „made in Slovakia“. Současně společnost získala všechny potřebné certifikace a zahájila výrobu prvních vysoce výkonných článků. Zahájením výroby ve Voderadech se Slovensko připojuje ke Švédsku, Norsku, Německu a Francii jako pátá evropská země schopná vyrábět certifikované bateriové články s evropským know-how. Voderady slouží jako zásadní katalyzátor přechodu z pouhé montovny do centra inovací.
Na tratích v Moravskoslezském kraji budou jezdit nové bateriové vlaky
České dráhy a domácí firma Škoda Group uzavřely v uplynulých dnech kontrakt na dodání prvních duálních elektricko-bateriových vlaků určených pro českou železnici. Celkem 15 nových vlaků bude jezdit na tratích Moravskoslezského kraje. Výrobce byl vybrán v otevřeném tendru. Výrobce má zhruba polovinu nových jednotek dodat nejpozději do 29 měsíců od podpisu kontraktu a další pak v následujících měsících. Nejméně 7 vlaků tak bude k dispozici nejpozději v listopadu 2026. Hodnota kontraktu je 3,5 miliardy Kč.
Dobíječek pro elektromobily má Česko dost, chybí spíš auta, říká pověřenec pro čistou mobilitu
Dálnice a města. To jsou hlavní priority, kde mají vznikat tisíce dobíjecích stanic pro elektromobily. Ministerstvo dopravy totiž od letoška přerozděluje pět miliard korun z evropských dotací, od kterých si slibuje přes deset tisíc nových dobíjecích bodů do roku 2028. Nyní jich je čtyři a půl tisíce. „Lidé ze všech stran slyší, že je dobíječek málo, čímž poté zdůvodňují, proč si elektromobil nechtějí pořídit. Je to ale mýtus. Například podíl vysoce výkonných stanic je v Česku podstatně vyšší než na Západě,“ říká Jan Bezděkovský, pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu.
Zdroj:
e18.cz (CZ, 28. 5. 2024)
Vyrobit elektromobil bude levnější než auto se spalovacím motorem
Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných aut se spalovacím motorem. Podle společnosti Gartner se tak stane dřív, než se dosud očekávalo. Důvodem jsou inovativní výrobní postupy a snížení cen baterií. Toyota se nedávno dohodla s Panasonicem jako spoluvlastníkem výrobce baterií Primearth EV Energy (PEVE) na zvýšení svého podílu na 100 procent. PEVE se tak stane dceřinou společností Toyoty, což urychlí hromadnou výrobu různých typů baterií pro elektrické vozy.
Volvo uvede první nákladní vozy se spalovacími motory na vodík v roce 2026
Švédský výrobce automobilů Volvo dnes oznámil, že v roce 2026 zahájí zákaznické testy nákladních vozidel se spalovacími motory na vodík, přičemž širší uvedení na trh je plánováno na konec desetiletí. Motory budou využívat technologii vysokotlakého přímého vstřikování (HPDI), kdy se před přidáním vodíku vstříkne pod vysokým tlakem malé množství zážehového paliva, které motor nastartuje. Palivo pro startování motoru by mělo představovat pouze 5 % celkové spotřeby paliva.
Japonský železniční provozovatel plánuje vlaky na vodík z kapalného organického nosiče vodíku
Společnost JR Central podepsala dohodu se společnostmi Hitachi a Eneos o využití H2 získaného z metylcyklohexanu namísto nafty na svých neelektrifikovaných tratích. MCH (C7H14) by se nakládal do vlaků, kde by se z něj pomocí palubního dehydrogenačního systému získával H2, který by se pak používal k pohonu palivového článku nebo vodíkového motoru. Součástí dohody je vývoj technologie pro extrakci H2 z MCH za jízdy.
Škoda Enyaq Tour 50 vstupuje na český trh s cenou od 899 000 Kč
Škoda Auto uvádí na český trh akční provedení plně elektrického modelu Enyaq. Jeho doporučená prodejní cena začíná na 899 000 Kč včetně DPH a v síti autorizovaných prodejců jej bude možné objednávat do odvolání. Škoda Enyaq Tour 50 představuje vyspělý elektromobil s moderní technikou a bohatou výbavou za mimořádně atraktivní cenu. Dojezd vozu Enyaq Tour s kapacitou baterie 52 kWh činí až 375 km (dle WLTP) a dobijete ho z 10 na 80 % již za 25 minut. Možnost státní podpory pro podnikatele až 200 000 Kč.
Elektromobily: daňové výhody a pobídky (2024)
Mnoho evropských zemí nabízí fiskální podporu pro stimulaci tržního zavádění elektromobilů, ale tyto daňové výhody a pobídky se značně liší. Aktualizované vydání pro rok 2024 nabízí komplexní pohled na daňové výhody a pobídky pro elektrická vozidla a nabíjecí infrastrukturu ve 27 členských státech EU, na Islandu, v Norsku, Švýcarsku a Spojeném království.
Výroba metanolu, obzvlášť z odpadních produktů, láká vědce i investory po celém světě
Metanol je pro chemický průmysl důležitou surovinou, takzvanou platformovou chemikálií, a předpokládá se, že jeho potřeba výrazně poroste. Vědci s ním počítají také jako s látkou pro snadné uchovávání a transport zelené energie. Převedením plynného metanu nebo dokonce vodíku na kapalný metanol by odpadla negativa spojená se skladováním a transportem těchto plynů jako zdrojů energie.
EU potřebuje do roku 2030 8krát více nabíjecích míst ročně, aby splnila cíle CO2
Podle zprávy ACEA rostl prodej elektromobilů v EU v letech 2017 až 2023 třikrát rychleji než instalace nabíjecích stanic. Pokud jde o budoucnost, EU podle odhadů průmyslu potřebuje do roku 2030 osmkrát více dobíjecích míst ročně. V minulém roce bylo v celé EU instalováno něco málo přes 150 000 veřejných dobíjecích míst (v průměru méně než 3 000 za týden), což dosáhlo celkového počtu více než 630 000. Podle Evropské komise by do roku 2030 mělo být instalováno 3,5 milionu nabíjecích bodů. Dosažení tohoto cíle by znamenalo instalaci přibližně 410 000 veřejných nabíjecích bodů ročně (nebo téměř 8 000 za týden) – téměř trojnásobek poslední roční míry instalací.
CATL uvádí na trh první lithium-železofosfátovou baterii na světě s dojezdem 1000 kilometrů
První den mezinárodní automobilové výstavy v Pekingu, CATL uvedla na trh první nový produkt lithium-železofosfátových baterií na světě, který kombinuje výdrž 1 000 km a charakteristiky přeplňování 4C – Shenxing PLUS. Díky své mimořádné odolnosti může snadno splnit potřeby každodenního dojíždění, meziměstského cestování a cestování na dlouhé vzdálenosti. Hustota energie bateriového systému poprvé přesáhla hranici 200 Wh/kg a dosáhla 205 Wh/kg, což umožnilo vozidlu dojet více než 1 000 km. Baterie se také rychle nabíjí, dokáže doplnit dojezd na 600 km během 10 minut nabíjení.
Milence postaví dobíjecí park mezi Malmö a Stockholmem
Milence, společný podnik společností Daimler Truck, Traton Group a Volvo Group pro nabíjení elektrických nákladních vozidel, oznámil své druhé nabíjecí místo ve Švédsku. Nachází se na důležité trase mezi Malmö a Stockholmem. Nová nabíjecí stanice bude postavena na pozemku o rozloze 10 000 metrů čtverečních v Ödeshögu, místě na rušné dálnici E4. Vzdálenost je 260 kilometrů do Stockholmu a 350 kilometrů do Malmö. Nabíjecí uzel se nachází v blízkosti logistického centra, které je právě ve výstavbě. Otevření je plánováno na září 2024.