Dne 5. prosince 2024 navštívili studenti 3. ročníku Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně sídlo Centra dopravního výzkumu, v. v. i.
Iveta Pešková v úvodu přivítala studenty a představila instituci a některé činnosti, kterým se výzkumníci a výzkumnice v CDV věnují.
Lukáš Kadula představil projekty, které jsme v oblasti čisté dopravy – elektromobility, vodíkové mobility a syntetických paliv řešili a řešíme. V detailu pak prošel se studenty web cistadoprava.cz a na praktických příkladech ukázal možnosti využití dat a informací v průběhu studia např. pro semestrální, bakalářské, diplomové či disertační práce.
Lucie Šimonová hovořila o vývoji autonomní mobility v ČR i v zahraničí a rovněž o projektech, které spolu s kolegy realizovali na autonomní oblasti v CDV. Následně studenty provedla laboratoří, kde si měli možnost vyzkoušet například Eyetracker, seznámit se s RC autem ovládaným robotickou rukavicí, ale také nahlédly do zákulisí řídícího centra, ze kterého, v rámci jednoho z projektů, probíhal vzdálený dohled nad autonomním autobusem, provozovaným na BVV.
Michal Neuschl studentům představil v laboratoři nové přístroje pro analýzu čistoty vodíku. Nežádoucí příměsi se ve vodíku nacházejí ve stopových koncentracích, proto je jejich stanovení náročné zejména z hlediska dosažení velmi nízkých limitů detekce.
Studentům byl rovněž představen řidičský simulátor nákladního vozidla, který je vybaven originální kabinou nákladního vozidla usazenou na pohybové základně věrně simulující skutečnou jízdu včetně otřesů a náklonů vozidla. Všechny ovládací a zobrazovací prvky přístrojové desky a interiéru kabiny jsou plně funkční, stejně jako pedály a řadicí páka, která umožňuje automatické či manuální řazení. Simulátorové zařízení je rovněž vybaveno monitory fyziologických funkcí, které synchronně s ostatními údaji o jízdě zaznamenávají průběžné hodnoty vybraných fyziologických projevů daného řidiče.
Na závěr exkurze jsme od studentů obdrželi pozitivní zpětnou vazbu.
Děkujeme za návštěvu a těšíme se na spolupráci!
Provoz webových stránek je realizován za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací a Pražské energetiky, a. s. Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.