27. února 2025, Brno
Centrum dopravního výzkumu v. v. i. představuje prostřednictvím webu cistadoprava.cz výsledky vlastního výzkumu zaměřeného na měření emisí specifických polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) v reálném silničním provozu. Tento výzkum přináší nové poznatky o emisích toxických látek z osobních automobilů, které nejsou aktuálně regulovány platnými emisními normami.
Polycyklické aromatické uhlovodíky, které se ve výfukových spalinách vozidel vyskytují v nízkých koncentracích, jsou toxické látky s prokázaným negativním vlivem na lidské zdraví a životní prostředí. Některé z nich jsou karcinogenní a mutagenní, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny a genetických mutací.
Výzkum se zaměřil na emise PAU vázaných na pevné částice z výfukových plynů osobních automobilů různých emisních kategorií a koncepcí motorů. Odběr vzorků probíhal na vybrané měřicí trase Brno – Pohořelice – dálnice D52, která rovnoměrně pokrývá městský, mimo městský a dálniční provoz. Tato trasa byla zvolena tak, aby splňovala požadavky tzv. RDE (Real Driving Emissions) cyklu, který je definován souborem požadavků na testovací trasu a mezních podmínek.
U testované skupiny vozidel byly zjištěny nejvyšší emisní faktory PAU vázaných na pevné částice u benzínových vozidel emisní kategorie Euro 6, což je způsobeno přípravou směsi paliva a absencí filtru pevných částic (GPF) u starších vozidel této kategorie. Instalace GPF byla povinná od konce roku 2018. Naopak vozidla na LPG vykazovala výrazně nižší emisní faktory PAU ve srovnání s benzínovými i naftovými vozidly, což potvrzuje výhody tohoto alternativního paliva. Nejvyššího emisní faktoru PAU u naftového pohonu dosahovala vozidla kategorie EURO 4, která ve většině případů nebyla vybavena filtrem pevných částic (DPF). Od emisní kategorie EURO 5, kde byl již povinný DPF u každého vozidla s naftovým pohonem, byly emisní faktory PAU navázaných na pevných částicích výrazně nižší
„Pokud jsou automobily vybaveny filtry pevných částic již z výroby, je nutné udržovat jejich správnou funkčnost. Automobily vybavené funkčními filtry pevných částic dosahovaly nižších emisních faktorů PAU. Tento fakt ukazuje na důležitost důsledného a zodpovědného provádění emisních kontrol ve stanicích měření emisí a potřebnost kontrol vozidel v provozu, které bude provádět Inspekce silniční dopravy,“ uvádí Adam Poul z Centra dopravního výzkumu.
Autoři studie shrnují svá doporučení do následujících opatření:
Výzkum je důležitým krokem k pochopení a snížení nelimitovaných škodlivých látek z dopravy. Další výzkum a rozšíření vzorku testovaných vozidel jsou nezbytné pro dosažení reprezentativních výsledků a efektivní regulace emisí. Výsledky ukazují mimo jiné na nutnost dobrého technického stavu vozidla při jeho provozování.
Provoz webových stránek cistadoprava.cz je realizován za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací a Pražské energetiky, a. s.
Zdroj vstupních dat: POUL, Adam, ŠPIČKA, Libor, 2024. Měření emisí specifických polycyklických aromatických uhlovodíků vázaných na pevné částice ve výfukových spalinách osobních vozidel v reálném silničním provozu. Silniční obzor. 85(12), 19-22. ISSN 0322-7154.
Texty a obrázky: Centrum dopravního výzkumu, cistadoprava.cz
Kontakt
Ing. Adam Poul
+420 603 204 816, adam.poul@cdv.cz
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a, 636 00 Brno (sídlo)
Provoz webových stránek je realizován za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací a Pražské energetiky, a. s. Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.
Copyright © 2025 Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.