21. prosince 2022, Brno
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., (CDV) získalo podporu Národního centra vodíkové mobility.
Centrum vznikne v rámci provádění Vodíkové strategie pro klimaticky neutrální Evropu a Vodíkové strategie ČR, která odráží cíl Zelené dohody pro Evropu – dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Centrum cílí na VaVaI spolupráci klíčových aktérů ČR – státu, výzkumných organizací a podniků v oblasti vodíkových technologií a stojí na principech integrální ekologie.
Strategické cíle Centra:
1. VaVaI podpora redukce emisí skleníkových plynů v dopravě pomocí vodíkových technologií,
2. podpora hospodářského růstu České republiky ve spojitosti se zaváděním vodíkových technologií do dopravy.
„Cílem Centra je podpora urychlení procesu implementace vodíkových technologií při minimalizaci s tím spojených nákladů a podpora vyvážené výroby a spotřeby vodíku,“ uvádí Jindřich Frič, ředitel CDV a dodává: „Projekt získal podporu na následujících šest let, zahájen bude v lednu 2023.“
Spolu s CDV na projektu participují Česká vodíková technologická platforma z. s., Západočeská univerzita v Plzni, APT, spol. s r. o., AIR PRODUCTS, spol. s r. o., EGÚ Brno, a.s., DEVINN, s. r. o., České vysoké učení technické v Praze, Adast Systems, a. s., Vysoké učení technické v Brně, ORLEN UniCRE, a. s., GREEN REMEDY, s. r. o., Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, ZEBRA GROUP, s. r. o. a SAKO Brno, a. s.
Centrum využije potenciálu vybudované výzkumné infrastruktury špičkových výzkumných organizací a strategických podniků napříč obory v celé České republice. Přispěje konkrétními kroky výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI) k podpoře vzniku, rozvoje a k aplikaci vodíkových technologií, minimalizaci legislativních překážek a vytváření dopravní infrastruktury ostrovní i dálkové vodíkové mobility. Centrum přispěje k aktualizaci Národního akčního plánu čisté mobility, Vodíkové strategie České republiky a dalších strategických dokumentů. Podpora Centra umožňuje pružně integrálně reagovat na potřeby a know-how hlavních klíčových aktérů procesu dekarbonizace a podpory hospodářského růstu: Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva dopravy, Ministerstva životního prostředí, krajů, měst, výzkumných organizací a strategických podniků v oblasti dopravy, průmyslu a energetiky, výrobců vodíkových technologií a dopravních zařízení, vykonavatelů přepravy, distribuce, skladování vodíku a další relevantních hráčů.
Zdroj vstupních dat: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., Technologická agentura České republiky
Ing. Bronislav Vahalík
+420 771 227 093, bronislav.vahalik@cdv.cz
Vedoucí oblasti vodíkových technologií
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., Líšeňská 33a, 636 00 Brno
Provoz webových stránek je realizován za finanční podpory Ministerstva dopravy v rámci programu dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumných organizací a Pražské energetiky, a. s. Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.