TN02000007-003N Podpůrný SW pro akceleraci zavádění vodíkové mobility

Cílem dílčího projektu je vytvořit podpůrné nástroje pro strategickou výzkumnou agendu Centra a rozšíření aktivit o nové požadavky MPO a MD v oblasti zavádění vodíkové mobility, včetně zajištění podkladů výzkumné podpory aktualizace NAP ČM. Projektový záměr je plně v souladu se strategickými dokumenty z oblasti dopravy, životního prostředí a energetiky, zejména s Národním akčním plánem čisté mobility (NAP CM) a Vodíkovou strategií ČR (karta úkolu 14).

Dílčí projekt je rozdělen do několika pracovních balíčků. WP1-3 se zabývá energeticko-nákladovým modelem vozidla – uplatnění v rámci modelování celkové energeticko-nákladových bilancí regionů. WP4 se zabývá nástrojem pro geoprostorové analýzy dat – uplatnění v rámci celospolečenského zájmu, aktualizace strategických dokumentů ČR a WP5 je vytvoření samotného SW pro metodiku rozvoje ostrovních vodíkových řešení – uplatnění v rámci provádění studií proveditelnosti ve vybraných (v rámci Centra) a komerčně u dalších mikroregionů.

Dále cílem dílčího projektu je vytvořit sadu podpůrných nástrojů pro orgány státní správy, zejména pak Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), Ministerstvo dopravy (MD) a Ministerstvo životního prostředí (MŽP), umožňujících efektivní a koncepční rozvoj vodíkové mobility, především s ohledem na využití nízkoemisního vodíku. Vodíkové hospodářství v dopravě ČR je v kontextu dílčího projektu chápáno jako nástroj pro plnění závazků ČR o snižování emisí CO2 a v dlouhodobém horizontu jako nástroj pro snižování závislosti na zahraničních energetických zdrojích v dopravním sektoru ČR. Dosažené výsledky přinesou další možnosti akcelerace tohoto záměru.

OznačeníNázevTermín dosažení
V01 (R)Energeticko-nákladový model vozidla pro zásobování plnicích stanic12/2024
V02 (R)Matematicko-digitální modely vodíkových vozidel a plavidel12/2024
V03 (R)Digitální model vodíkového dopravního mikrogridu12/2024
V04 (Nmap)Sada specializovaných map pro geoprostorové analýzy06/2026
V05 (R)Podpůrný softwarový nástroj pro metodiku rozvoje ostrovních vodíkových řešení12/2025
V06 (R)Digitální model prvků výroby, komprese a uskladnění vodíku12/2024
V07 (R)Digitální model prvků plnicí infrastruktury12/2024
V08 (Gfunk)Funkční vzorek modulární sestavy pro simulaci spotřeby vozidla na vodíkový pohon06/2024
V09 (Fuzit)Zařízení pro simulaci spotřeby vozidla na vodíkový pohon12/2025
V10 (R)Software s implementovaným matematickým modelem části vozidla na vodíkový pohon12/2025
Západočeská univerzita v Plzni
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Vysoké učení technické v Brně
České vysoké učení technické v Praze
GREEN REMEDY, s.r.o.
Česká vodíková technologická platforma
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a,
636 00 Brno
Sociální sítě

Webové stránky vznikly při řešení projektu "Rozvoj veřejné dobíjecí infrastruktury v kontextu zajištění dopravní obsluhy a zohlednění dopravně inženýrských parametrů", který byl financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.